3M™ Safety Stripe Vinyl Tape 767, Red/White, 3 in x 36 yd, 5 mil, 12 Roll/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
| UPC | 00076308145613 |
|---|---|
| 3M ID | 7010412585 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Identify and Warn with this Distinctive Tape
3M™ Hazard Warning Tape 767 is a distinctive red and white striped vinyl tape coated with a rubber adhesive and designed for use as a marking tape for a variety of warning applications. The rubber adhesive offers quick stick and good holding strength on many substrates. Unlike messy paint solutions, this vinyl tape is quick to install and easy to clean-up. Conformability and instant adhesion makes 3M™ Hazard Warning Tape 767 a good choice for marking and warning applications on floors, equipment, walls and pipes.
Recommended Applications
Floor marking Marking equipment pinch points Temporary floor marking around spills
Safety markings
Bright Colors in Difficult Applications
3M™ Hazard Warning Tape 767 features abrasion resistance to excel in light duty identification of equipment and parts. These features, combined with easy removal properties, often makes 3M™ Hazard Warning Tape 766 a faster, more versatile and less costly option than painting when used in marking and coding applications.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, our technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- ECONOMICAL FLOOR MARKING: Cost-effective option for color coding and safety marking applications
- ATTENTION GRABBING: Wide red and white stripes helps designate safety and/or hazard zones
- HIGH CONFORMABILITY: Strong, flexible backing is ideal for use on curved and irregular surfaces
- INSTANT ADHESION: Rubber adhesive bonds immediately to a variety of floor surfaces
- TAPE YOUR WAY: This tape establishes a powerful bond whether you apply it by hand or with the 3M™ Lane Marking Applicator M1
| 3M ID | 7010412585 |
|---|---|
| Part number | 767 |
| Keywords | 3m safety stripe vinyl tape 767 economical color coding bundling safety marking resist wear weathering light abrasion instant adhesion black yellow stripes identify and warn with this distinctive tape quick stick floors equipment walls pipes |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Barricade & Warning Tapes |
| Application | Floor and Safety Marking |
| Product Color | Red White |
| Product Number | 767 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 317.514 G |
| Base - Metric Height Dimension | 114.3 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 60.74999157872332 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6999985471536923 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6918833312826669 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 995.514 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 313.833 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 114.3 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 763.080561594194 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.67959926221863 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.30260879388249 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.416929133858268 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.306692913385827 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.936614173228346 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12504.65 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.937 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.766 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.299 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.799 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.699 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87569.07277594083 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 816.9978696952068 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 747.234791449424 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.46456692913386 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.435 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 338.94 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.104 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1080 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1080 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |

