3M™ Safety Stripe Vinyl Tape 766DC, Black/Yellow, 2 in x 36 yd, 5 mil, 12 Roll/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
| UPC | 00051115644481 |
|---|---|
| 3M ID | 7100170131 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Identify and Warn with this Distinctive Tape
3M™ Hazard Warning Tape 766 is a distinctive yellow and black striped vinyl tape coated with a rubber adhesive and designed for use as a marking tape for a variety of warning applications. The rubber adhesive offers quick stick and good holding strength on many substrates. Unlike messy paint solutions, this vinyl tape is quick to install and easy to clean-up. Conformability and instant adhesion makes 3M™ Hazard Warning Tape 766 a good choice for marking and warning applications on floors, equipment, walls and pipes.
Recommended Applications
Floor marking Marking equipment pinch points Temporary floor marking around spills
Safety markings
Bright Colors in Difficult Applications
3M™ Hazard Warning Tape 766 features abrasion resistance to excel in light duty identification of equipment and parts. These features, combined with easy removal properties, often makes 3M™ Hazard Warning Tape 766 a faster, more versatile and less costly option than painting when used in marking and coding applications.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, our technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- ECONOMICAL FLOOR MARKING: Cost-effective option for color coding and safety marking applications
- ATTENTION GRABBING: Wide black and yellow stripes help designate safety and/or hazard zones
- HIGH CONFORMABILITY: Strong, flexible backing is ideal for use on curved and irregular surfaces
- INSTANT ADHESION: Rubber adhesive bonds immediately to a variety of floor surfaces
- TAPE YOUR WAY: This tape establishes a powerful bond whether you apply it by hand or with the 3M™ Lane Marking Applicator M1
| 3M ID | 7100170131 |
|---|---|
| Part number | 766DC |
| Keywords | 3m safety stripe vinyl tape 766 economical color coding bundling safety marking resist wear weathering light abrasion instant adhesion black yellow stripes identify and warn with this distinctive tape quick stick floors equipment walls pipes |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Barricade & Warning Tapes |
| Application | Floor and Safety Marking |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 4.0 in |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.1 mm |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Black Yellow |
| Product Number | 766 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 331.122 G |
| Base - Metric Height Dimension | 108.966 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 108.97 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 36.79731768912357 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7299990517918103 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6979989544356754 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.29 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.290157480314961 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.603 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 316.607 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 108.966 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 108.97 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 600.5655436507724 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.326999922860255 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.375987453228104 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.562992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9841.506 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4230.656 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3799.284 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.035 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 47.15 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 13.017 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82076.93580741492 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1098.999967746371 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 954.8617407298981 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.75984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.345 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 433.118 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 108.61 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1368 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1368 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 114 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 19 |

