3M™ Safety Stripe Vinyl Tape 766, Black/Yellow, 3 in x 36 yd, 5 mil, 12 Roll/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
3M™ Hazard Warning Tape 766 is a black and yellow striped vinyl tape that provides a versatile solution for marking of floors, walls, pipes and other areas in need of warning identification. Easy to apply, it can also be used for floor marking for light traffic areas, and around equipment. This striped vinyl tape features good, instant adhesion to many surfaces and substrates. Unlike messy paint solutions, this vinyl tape is quick to install and easy to remove. Conformability and instant adhesion make it a good and economical choice for a wide variety of applications.
Special Price
$15.69
Regular Price
$18.46
| UPC | 00021200431821 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048864 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Safety Stripe Vinyl Tape 766 is an economical option for color-coding and safety-marking applications. The vibrant backing features distinctive stripes to denote important work spaces. Its rubber adhesive bonds in seconds to provide excellent holding strength on a wide variety of substrates. Vinyl tape is a faster, more versatile, and lower cost alternative to painting, which requires extensive prep, messy application, and lengthy cleanup. With its impressive holding power and cost-effectiveness, 3M™ Safety Stripe Vinyl Tape 766 is the go-to choice for marking surfaces like floors, equipment, walls, and pipes.
- DURABILITY – reliable durability for general purpose floor and hazard marking applications
- EYE-CATCHING, VIVID COLOR - distinctive yellow and black pattern is easy to identify in manufacturing environments
- EASY, CLEAN APPLICATION - can be applied quickly and easily by hand or with floor applicator
- AVOID THE MESS AND COST OF PAINT - which often requires ventilation, time consuming prep and clean-up processes
- INSTANT ADHESION - Rubber adhesive provides good instant adhesion on many surfaces
- CONFORMS TO IRREGULAR SURFACES - conformable backing enables tape to stick to curved, convex and uneven surfaces
- VARIETY OF APPLICATIONS - a good choice for marking and warning applications on floors, equipment, walls, pipes, and more
| 3M ID | 7000048864 |
|---|---|
| Part number | 766 |
| Keywords | 3m safety stripe vinyl tape 766 economical color coding bundling safety marking resist wear weathering light abrasion instant adhesion black yellow stripes identify and warn with this distinctive tape quick stick floors equipment walls pipes |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Barricade & Warning Tapes |
| Application | Floor and Safety Marking |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 4.2 in |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Black Yellow |
| Product Number | 766 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.517 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 108.966 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 108.97 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 55.21434468065787 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.139789895495817 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.1089251787899341 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.29 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.290157480314961 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 904.801 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.503 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 108.966 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 108.97 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 796.3708447101934 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.699524972168293 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.296079032369967 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.496062992125984 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.307086614173228 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.21259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13050.18 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.214 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.031 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.165 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.338 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.234 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1263.2487623193485 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1196.647112913297 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.7007874015748 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 542.79 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.11 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1080 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1080 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review

