3M™ Safety Stripe Vinyl Tape 5702, Black/Yellow, 3 in x 36 yd, 5.4 mil, 12 Roll/Case, Individually Wrapped Conveniently Packaged
| UPC | 00051115688263 |
|---|---|
| 3M ID | 7010374979 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Rubber Adhesive Sticks on Contact
Mark and identify safety hazards with black and yellow 3M™ Safety Stripe Tape 5702. Designed with unique stretch properties, this tape conforms to irregular, curved and convex surfaces while remaining stretched and without lifting after application. The rubber adhesive has quick stick and excellent holding strength on many surfaces.
This combination of the backing and adhesive properties help to prevent edge lifting, keeping the tape in place. The tape removes cleanly in one piece from most surfaces to help reduce clean-up and labor costs. Use 3M™ Lane Marking Applicator M1 to quickly and easily apply this tape without crawling around on the floor.
Recommended Applications
3M™ Safety Stripe Tape 5702 is designed for a variety of applications in factories, warehouses, hospitals and public areas such as:
Lane and safety marking
Identify hazard areas
Rugged Versatility without the Mess
3M Vinyl tapes are used to clearly mark lanes, corridors and hazardous or "no-go" areas in factories, warehouses, and hospitals. Using this vinyl tape for lane marking is a faster, more versatile and less costly option than painting, which often requires ventilation, time consuming prep and clean-up processes.
Since durability is essential in the workplace, 3M™ Safety Stripe Tape 5702 is engineered to resist most common solvents, acids and alkaline chemicals. For best results avoid exposure to ketones, esters and chlorinated hydrocarbons, and apply to a clean, dry surface at temperatures between 60°F (16°C) to 80°F (27°C).
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- WEAR-RESISTANT STRIPES: The stripped pattern is printed below the surface to prevent it from rubbing off through normal wear
- UNIQUE STRETCHABILITY: Slight elasticity helps this tape tightly conform to uneven surfaces without lifting and retracting
- COMES OFF CLEAN: Engineered for tidy, one-piece removal to minimize cleanup and labor
- ATTENTION GRABBING: Wide black and yelllow stripes help designate safety and/or hazard zones
- POWERFUL ADHESIVE: Rubber adhesive provides excellent holding strength on most surfaces
- LONG SERVICE LIFE: Mark and protect surfaces longer thanks to construction that resists harsh solvents
- WORK SMARTER: Unlike paint, vinyl tape offers quick application with minimal prep work and cleanup
| 3M ID | 7010374979 |
|---|---|
| Part number | 5702 |
| Keywords | barricade tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Barricade & Warning Tapes |
| Application | Floor and Safety Marking, Safety & Hazard Marking |
| Backing (Carrier) Material | Vinyl |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 4.2 in |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Black Yellow |
| Product Number | 5702 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.479 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 128.016 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 128.02 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 76.20718391043081 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0560142358655635 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9523969726386712 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.04 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.040157480314961 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1248.812 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.432 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 128.016 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 128.02 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 938.3049336964816 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.879405356840548 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.422149803798508 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.686614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.686614173228346 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15376.063 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.842 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.181 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.604 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.604 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90477.92209757648 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1060.9988876135637 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 913.7719843038806 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1482667.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 414.48 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 113.995 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 960 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 960 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |


