3M™ Safety Splash Goggle 334, 40660-00000-10, Clear Lens, 10 ea/case
Economical safety goggle with direct vent ports for impact protection and indirect vent ports for dust and splash protection.
Special Price
$31.45
Regular Price
$37.00
| UPC | 10078371621398 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052836 |
| Size | Universal |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Economical These safety goggles are an economical choice that offer a polycarbonate lens with a wide opening to fit over most prescription eyewear. Suitable for varied conditions Choose from impact or splash protection models. Elastic strap Adjustable elastic strap.
- Economical safety goggles
- Choose from models with direct vent ports for impact protection and indirect vent ports for dust and splash protection
- Safety goggles fit over most prescription eyewear
- Adjustable elastic strap
- Uncoated or anti-fog polycarbonate lens absorbs 99.9% of UV rays
- Meets the Impact-Rated Protector requirement of the ANSI-ISEA Z87.1-2020 Standard
| 3M ID | 7000052836 |
|---|---|
| Keywords | 70071542644,Protective Eyewear,ANSI Z87.1-2015,334 Splash Protective Safety Goggles,334 Splash Safety Goggles 40660-00000-10,Clear Lens,Mining,Oil & Gas,Safety,Mining & Metallurgy,Oil & Gas,Safety Goggle,Emergency Preparedness,Personal Safety,Assembly,Cleaning,Grinding,Machine Operations,Masonary,Painting,Pouring,Casting,Sanding,Sawing,UV Protection,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Goggles |
| Anti Fog Lens | No |
| Color Family | Transparent |
| Eyewear Range | Economy |
| Frame Color | Clear |
| Frame Style | Goggle |
| Hard Coat Lens | No |
| Lens Coating | Uncoated |
| Lens Color | Clear |
| Lens Marking | Z87+ |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 40660-00000-10 |
| Product Series | Splash |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Grinding Machine Operation Masonary Painting Pouring/Casting Sanding Sawing UV Protection |
| Recommended Industry | Automotive Chemicals Food & Beverage General Manufacturing Oil & Gas Pharmaceuticals |
| Size | Universal |
| Splash Protection | Yes |
| Strap Material | Cloth |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 72.575 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.35 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 56.26389205534316 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1600004867806749 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15101664959664116 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.922 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 68.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.35 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | LENS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 459.00974085412736 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.0000336425412093 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5101664959664114 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 3.8976377952755907 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.913385826771654 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7521.822 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 907.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 685.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.099 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.378 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.201 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | LENS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91901.75860666682 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 379.19509095798946 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 249.1774718344579 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.506 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 113.025 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 1650 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1650 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 165 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | LENS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


