3M™ Safety Eyewear Anti-Scratch, 90954H1-DC-20, Gray, Gray Lens, 20/case
Special Price
$2.88
Regular Price
$3.38
| UPC | 00051141332192 |
|---|---|
| 3M ID | 7100160474 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Protect your eyes and stay focused on the task at hand with the help of 3M™ Safety Eyewear. An excellent choice for you and all of your crew, these safety glasses help block small flying objects or particles, while providing essential protection from harmful UV rays. The sleek, wraparound design offers a flush, low profile look. They're available in two lens types, clear and tinted–so there's a great pair for your job. Maintain great visibility while keeping your eyes safely shielded with the scratch resistant protection of 3M™ Safety Eyewear.
- Durable lenses help provide limited protection from light to moderate impact hazards
- Contoured design
- Lightweight – weighs less than 1 ounce
- Scratch-resistant coating helps keep vision clear
- Impact-resistant lenses block 99.9% of UV rays
- Meets the requirements of ANSI Z87.1
- Gray lenses help reduce sunlight and are popular for outdoor use
- Lens Color: Gray
- Quantity:4
| 3M ID | 7100160474 |
|---|---|
| Keywords | eye protection, protection for eyes, eye safety, eye protective gear, safety glasses |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Eye Protection > Safety Glasses |
| Color Family | Gray |
| Frame Material | Polycarbonate |
| Frame Style | Wraparound |
| Hard Coat Lens | No |
| Material | Polycarbonate |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Splash Protection | No |
| Temple Style | Standard |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6 |
| Base - Customary Length Dimension | 2 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.8 |
| Base - Metric Gross Weight | 27.216 G |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 45.72 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 21.60240540953523 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.060001009276236285 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.05699831326527825 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.8 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.354 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 25.854 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 45.72 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 421.715872959305 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.694999851959591 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.1399662653055649 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.436614173228347 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.311811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6910.685 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 768.839 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 517.08 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.269 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.02 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.572 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94708.85083502451 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 355.99805173089663 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 205.19304590595297 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.330708661417326 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.552 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 93.074 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.253 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review

