3M™ Repulpable Heavy Duty Double Coated Tape R3287, White, 72 mm x 55m, 5 mil, 12 Roll/Case, Split Liner
| UPC | 00051125026703 |
|---|---|
| 3M ID | 7100028152 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Core Starting and Roll Closing Solutions Made Easy
3M™ Repulpable Heavy Duty Double Coated Tape R3287 is a white, tissue backed, double sided tape. It features a high tack repulpable adhesive provided on a repulpable easy-release paper liner. This ensures ease of use in manual, semi-automated and automated dispensing applications. This tape will perform over a broad range of conditions and climates, from cold and dry to hot and humid.
Repulpable construction means there is no need to remove splice from waste. The tape's water dispersability eliminates the danger of contaminating the paper mill broke with non-repulpable material. It meets or exceeds TAPPI UM-213, procedure A, so it helps to save labor costs and increase the value of waste paper.
All components of the adhesive and backing also meet the requirements of indirect food additive regulations as described under 21 CFR 176.170 and 21 CFR 176.180.
Recommended Applications
Core starting
Roll closing/tabbing
Temporary pull through splicing on coated and uncoated papers and celluosic materials
Zero speed splicing at sheeting and other paper converting operations
3M™ Repulpable Heavy Duty Double Coated Tape R3287 is coated with an aggressive, high tack, pressure sensitive, repulpable adhesive that offers high adhesion to a wide variety of papers. This adhesive performs over a wide temperature range up to 400°F (204°C) for most paper grades. For optimum results, a firm, even rub down pressure must be applied to the taped area to create the best possible adhesion between the tape and paper surface. A plastic squeegee (3M™ Hand Applicator PA1) or similar tool can help achieve the proper uniform pressure.
- Repulpable tape meets or exceeds TAPPI UM-213 procedure A
- Designed for core starting, roll closing and temporary splicing applications
- High tack adhesive ensures fast, easy and reliable core starting to help increase productivity
- Meets the requirements of indirect food additive regulations as described under FDA 21 CFR 176.170 and FDA 21 CFR 176.180
- Helps eliminate risk of contaminating paper mill broke
- High shear strength produces high strength splices with improved runnability
- Stable product construction delivers reliable performance in all climates
| 3M ID | 7100028152 |
|---|---|
| Keywords | 3M, repulpable tape, heavy duty tape, double coated tape, core starting tape, roll closing tape, splicing tape, high tack adhesive, pressure sensitive adhesive, repulpable adhesive, easy release liner, paper carrier tape, manual dispensing tape, semi-automated dispensing tape, automated dispensing tape, TAPPI UM-213, indirect food additive regulations, FDA 21 CFR 176.170, FDA 21 CFR 176.180, contaminating paper mill broke, high shear strength tape, paper converting operations, zero speed splicing, temporary splicing, high adhesion to paper, splicing on coated papers, splicing on uncoated papers, manufacturing tape, transportation tape, appliance tape, marine tape, paper and print tape, rail tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Tissue |
| Color Family | White |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | White |
| Product Number | R3287 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Type | Double Coated |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.993 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 72.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 102.04726118113653 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.1891902634958345 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.1891902634958345 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.8346456692913384 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1672.255 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.993 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 72.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1897.618755867433 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.767221922185332 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 26.27028316195001 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31096.4 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.595 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.916 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1033.9680096470759 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 945.7301938302005 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 428.976 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


