3M™ Repulpable Forms Splicing Tape 8507, 1/2 in x 15 yd, 72 Roll/Case
| UPC | 00021200227448 |
|---|---|
| 3M ID | 7000051750 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Repulpable Forms Splicing Tape 8507 is completely repulpable, which means there’s no need to remove splices from waste, and users can avoid contamination of scrap. This tape has an adhesive that prevents broke contamination from non-repulpable splice material. It meets or exceeds TAPPI UM-213 procedure A and meets specific FDA indirect food additive regulations as described under 21 CFR 176.170 (Components of paper and paperboard in contact with aqueous and fatty food).
Recommended Applications
Forms-splicing
Manifold business forms
Application is simple; dispense the tape and apply firm, even rub-down pressure over the taped area to create the best possible adhesion between the tape and the paper surface. A plastic squeegee or similar tool can help achieve the proper uniform pressure. Applying Science to Provide Solutions
The Scotch repulpable forms splicing tape 8507 is part of an extensive line of splicing and repulpable tapes that can be used for core starting to roll closing/tabbing and all the splices in-between. This totally repulpable line offers choices for the dependability you need to keep production at full speed. Backings and adhesives are engineered for optimum strength on every type of splice: flying, overlap, butt and generally purpose.
- White, 4.0 mil, coated kraft backing, single-sided tape
- Excellent heat resistance up to 400?F/204?C
- Business forms splicing, 1/2-inch-wide tape, perforated on center line
- Repulpable adhesive prevents broke contamination from non-repulpable splice material
- Meets or exceeds TAPPI UM-213, procedure A
- Tape meets specific FDA indirect food additive regulations as described under 21 CFR 176.170 (Components of paper and paperboard in contact with aqueous and fatty food)
| 3M ID | 7000051750 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Repulpable Forms Splicing Tape, forms splicing tape, repulpable tape, heat-resistant adhesive, business forms splicing, single-sided tape, tape for business forms, repulpable adhesive, TAPPI UM-213, FDA indirect food additive regulations, splicing tape for paper, perforated tape, kraft backing tape, tape for manufacturing, tape for transportation, tape for appliances, tape for marine, paper and print industry tape, rail industry tape, core starting tape, roll closing tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Application | Zero-Speed and General Splicing |
| Backing (Carrier) Material | Paper |
| Color Family | Blue |
| Number of Adhesive Sides | Single-sided |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 8507 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Type | Single Coated |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 22.68 G |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.7 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 15.133888535493606 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.050000841063530234 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.044092452436975516 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.248 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 20.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.7 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 832.0380026586824 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.050790426655546 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.174656575462237 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.236220472440944 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13634.66 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.291 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.44 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 438.71990174790636 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 253.97252603697896 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 115.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.0 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.0 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.0 CM |
| Pallet - Item Quantity | 5760 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5760 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |


