3M™ Repulpable Flatback Tape R3127, White, 12 mm x 55 m, 4.2 mil, 72 Roll/Case
| UPC | 00068060003140 |
|---|---|
| 3M ID | 7100279567 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
General Purpose Single Sided Tape
3M™ Repulpable Flatback Tape R3127 is a single coated repulpable tape. It features a kraft paper backing that can withstand the rigors of the paper manufacturing and converting. The backing is engineered for optimum strength for splicing, tabbing and roll closing. It offers a high shear strength, high-tack, clear, repulpable adhesive designed to bond to a wide variety of paper grades. This tape performs well at higher temperatures and is available in blue, white and kraft.
Recommended Applications
Core starting Roll closing/tabbing
Butt splicing a variety of paper grades
High-Tack, Heat-Resistant Adhesive
3M™ Repulpable Flatback Tape R3127 features a repulpable, high-tack transparent adhesive designed to provide excellent bonding strength to a wide variety of paper products, including heavy grades of paper. This heat-resistant adhesive reduces splicing failure and performs in web applications at temperatures are high as 400°F/200°C.
Repulpable Adhesive won't Contaminate Paper Mill Broke
The repulpable adhesive on 3M™ Repulpable Flatback Tape R3127 prevents broke contamination for non-repulpable masking tape. This product meets or exceeds TAPPI UM-213, procedure A, FDA complaint 21 CFR 176.170 and 21 CFR 176.180 for components of paper and paperboard in contact with foods.
- Repulpable construction eliminates need to remove splice from waste and prevents contamination of paper mill broke
- Flat back paper backing makes tape ideal for splicing, tabbing and roll closing applications on a wide variety of papers
- High-tack, heat-resistant adhesive provides instant adhesion to a wide variety of paper grades
- Meets the requirements of indirect food additive regulations as described under FDA 21 CFR 176.170 and FDA 21 CFR 176.180
| 3M ID | 7100279567 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Repulpable Tape, Flatback Tape, R3127, Repulpable Flatback Tape, Web Processing Tape, Splicing Tape, Tabbing Tape, Roll Closing Tape, High-Tack Tape, Heat-Resistant Tape, Kraft Paper Tape, Paper Manufacturing, Tape for Paper Converting, Core Starting Tape, Roll Tabbing Tape, Butt Splicing Tape, Adhesive Tape, Single Sided Tape, Blue Tape, White Tape, Kraft Tape, FDA Compliant Tape, Paper Mill Broke, TAPPI UM-213, High Shear Strength Tape, Transparent Adhesive, Commercial Solutions, Manufacturing Tape, Transportation Tape, Appliance Tape, Marine Tape, Paper and Print, Rail Industry Tape. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Color Family | Blue |
| Number of Adhesive Sides | Double-sided |
| Product Color | Blue |
| Product Number | R3127 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Type | Single Coated |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 80.285 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 12.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 14.227197745734074 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.17699812719512897 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.17699812719512897 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 233.142 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 80.285 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1024.359214072759 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.49399902824644 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.743865158049285 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16786.24 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6120.775 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5780.52 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.765 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 898.998808114872 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 815.6067528208201 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 369.953 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 111.455 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 4608 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4608 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


