3M™ Replacement Pods for Banded Protector, 90538H2-DC, 2 pairs/pack, 10 packs/case
Special Price
$4.45
Regular Price
$5.23
| UPC | 00078371905385 |
|---|---|
| 3M ID | 7010376828 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Replacement Pods are designed for use with the 3M™ Banded Hearing Protector 90537. 3M Banded Hearing Protector is used to help protect ears against noises at or exceeding 85 dB. Lightweight and convenient, 3M Replacement Pods are a great choice in hearing protection for both the professional and the DIYer.
- Pods are easily detached and replaced
- Easy to wash and clean
- 2 pair per pack
- Noise Reduction Rating (NRR) 28 dB*
- Easy to insert and remove
- *CAUTION: 3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations
| 3M ID | 7010376828 |
|---|---|
| Keywords | Hearing protection, ear protection, hearing safety, ear safety, hearing protective gear |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hearing Protection Accessories |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 9.072 G |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.50002709454238 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.020000336425412095 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.008999269542386702 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 270.387 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 4.082 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 320.9650001977169 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.7999980246581309 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.08999269542386702 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5259.674 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 362.873 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 40.82 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.557 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.305 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.382 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 223.998476870323 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 19.528547184336457 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.71653543307087 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 8.858 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.212 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2170 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2170 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 217 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 31 |
Write Your Own Review

