3M™ Replacement Filters for Lead Paint Removal Respirator, 7093H1-DC, 1 pair/pack, 5 packs/case
Removing lead paint and mold requires great responsibility and appropriate protection. The 3M 7093 Replacement Filters P100 help filter out particles while you're sanding and scraping. These filters are for professional use only and are to be used as a filter replacement for the 3M 62093 Mold & Lead Paint Removal Respirator. When your filters become dirty, damaged or difficult to breathe through, replace them with the trusted protection of the 3M 7093 P100 Replacement Filters for the 3M 62093 Mold & Lead Paint Removal Respirator.
Special Price
$18.36
Regular Price
$21.60
| UPC | 00051141905211 |
|---|---|
| 3M ID | 7100159306 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Removing lead paint and mold requires great responsibility and appropriate protection. The 3M™ 7093 Replacement Filters P100 help filter out particles while you're sanding and scraping. These filters are for professional use only and are to be used as a filter replacement for the 3M™ 62093 Mold & Lead Paint Removal Respirator. When your filters become dirty, damaged or difficult to breathe through, replace them with the trusted protection of the 3M™ 7093 P100 Replacement Filters for the 3M™ 62093 Mold & Lead Paint Removal Respirator.
- NIOSH-APPROVED P100 filters for at least 99.97% filtration efficiency against solids and liquid aerosols, as well as oils
- FOR WORKPLACE/OCCUPATIONAL USE ONLY
- OIL PROOF (Use according to manufacturer’s time use restrictions when oil aerosols are present)
- INTENDED FOR THE PROFESSIONAL REMOVAL of mold, lead-based paints, woodworking and working with fiberglass insulation
- APPROVED FOR USE WITH 3M™ 6000, 6500 AND 7500 SERIES FACEPIECES
- EASY-TO-ATTACH DESIGN
- Facepiece is not included
- Use this product in accordance with all applicable respiratory protection requirements including OSHA Lead Standard and US-EPA Guidelines for mold
- Label Color: Magenta
- Package Contents: 1 pair
| 3M ID | 7100159306 |
|---|---|
| Keywords | Respirator, respirator mask, safety respirator, respirators, respirator masks |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Reusable Respirators > Cartridges & Filters |
| Cartridge or Filter Included | Yes |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | No |
| Compatible with 3M™ Supplied Air System | No |
| Cool Flow™ Exhalation Valve | No |
| Eye Protection | No |
| For Use With | Reusable Respirators |
| Hazard Type | Demolition and Renovation |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Gray |
| NIOSH Filter Approval Rating | P100 |
| Particulate Protection | Mold |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Welding | No |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 5.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.312992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.62480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 104.326 G |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 33.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 92.07 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 26.17918621664015 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2299994596469954 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15619971738060762 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.312992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.6248031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.429 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 70.851 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 33.35 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 92.07 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 293.28462987634634 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.364998710185535 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.780998586903038 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.812992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4806.074 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 619.153 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 354.255 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.637 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.225 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85311.19424443573 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 384.99986232131727 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 203.05897120800336 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.36220472440945 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.398 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 92.106 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.076 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1300 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1300 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 260 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 52 |
Write Your Own Review


