3M™ Replacement Ear Cup Cushion HY68 SV, 2 EA/Case
The 3M™ PELTOR™ Earcups are a spare part for the 3M™ PELTOR™ WS™ LiteCom Pro III Headsets. Includes both right and left earcups and is in bright yellow color
Special Price
$47.90
Regular Price
$56.35
| UPC | 10093045937940 |
|---|---|
| 3M ID | 7000108023 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Used for the repair of select 3M™ PELTOR™ Headsets.
- Bright yellow for enhanced visability
- Assembly required
| 3M ID | 7000108023 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Compatible Earmuff | Comtac VI NIB |
| Compatible Radio Brands | Non Pertinent |
| Hearing Protection Style | Hygiene Kit |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Sweden |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 73.762 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 190.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 194.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 11.24667603665916 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.16261737383280941 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.12566348944538022 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.1968503937007874 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.480314960629921 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.637795275590551 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 184.3 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 57.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 190.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 194.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1956.4136077091052 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.9903669455462842 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.5132697889076043 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.039370078740157 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.251968503937007 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32059.875 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.81 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.14 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 255.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 535.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 235.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83480.48192159376 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 175.37111570020457 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 75.39809366722814 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 56.10236220472441 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.368 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 34.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1425.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


