3M™ Reinforcement Patch 04904, 5 in x 12 ft Roll 6/Case
| UPC | 00051131049048 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121599 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Featuring a laminate of strong structural gauze and a plastic release film, the 3M™ Reinforcement Patch is designed for backside reinforcement of flexible plastic and composite auto components in collision repair. Patch material is excellent for reinforcing cracks and holes in bumpers, fasciae and other flexible contoured components before sanding and repainting. This thin patch cuts easily to size and delivers a combination of strength, flexibility and absorbency for use with two-part urethane adhesives and other plastic repair materials. Its open construction allows for quick saturation, which is critical when using repair materials with working times as fast as 90 seconds. It also allows for the repair adhesive to slightly bleed through the crack or hole, helping to solidify the repair back to front – in many cases, the repair can be even stronger than the original auto component. More workable than glass cloth or mat, this structural gauze is thin enough to prevent bulging, even when used in multiple layers for added strength. The plastic release liner removes cleanly and helps technicians apply the patch without touching wet repair areas.
3M™ Reinforcement Patch is ideal for use with 3M™ Polyolefin Adhesion Promoter 05907, 3M™ Semi-Rigid Plastic Repair 04240 or 34240, 3M™ Premium Manual Applicator 08117 and 3M™ Static Mixing Nozzles 08193 and 08194.
The Science of Better Collision Repair from 3M3M has long been developing new ways that science can apply to the lives of professionals in a range of industries including collision repair. The 3M™ Reinforcement Patch is a great example – designed for reinforcing flexible auto parts to keep your repair strong and permanent even on challenging surfaces. it's an example of what 3M does best: Science. Applied to Life.™
- Designed specifically for reinforcement during repair of flexible auto components
- Structural gauze delivers strength and flexibility for repairing bumpers and fasciae
- Thin patch cuts easily and makes for easy layering with less bulging than glass cloth or mat
- Plastic release liner makes patches easy to apply without touching wet materials
| 3M ID | 7000121599 |
|---|---|
| Part number | 4904 |
| Keywords | 4904 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Repair Adhesives & Patches > Repair Patches |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 9 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 124.647 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.445 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 118.12500396654336 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.27479959594558434 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.27469597868235746 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1935.722 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 124.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.445 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 137.18625862448576 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.6999845037075911 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.6481758720941448 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.708661417322834 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2248.08 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 771.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 747.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.152 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.145 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.102 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 66943.04727192131 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 354.9442421176529 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 276.8939874363407 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 33.07086614173228 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.097 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 125.597 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.84 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1008 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1008 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 84 |

