3M™ Regalite™ Resin Bond Cloth Belts 09184, 3M761D, 11.875 in x 29.5 in 120Y Grit
Tough, aggressive belt. Best productivity and value on bare wood or nongummy finishes. Cuts faster, runs cooler. Features 3M™ Cubitron™ ceramic aluminum oxide mineral. Extra-durable cloth backing. Non-directional splice.
Special Price
$19.85
Regular Price
$23.35
| UPC | 00051115091841 |
|---|---|
| 3M ID | 7010384102 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- NA Division product : retail displays, fixtures for stores, multi product promotions, seasonal or bonus offerings etc
- CHIM product : retail displays, fixtures for stores, multi product promotions, seasonal or bonus offerings etc
- Construction & Home Improvement Division : retail displays, fixtures for stores, multi product promotions, seasonal or bonus offerings etc
- This is an account specific Bulk/Semi finished/Tray/ Clip Strip/ POS Display product
| 3M ID | 7010384102 |
|---|---|
| Part number | 99354850 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Cloth Belts |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Floor Sanding |
| Grit | 120 |
| Product Sub-Category | Floor Sanding Belts |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Regalite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 204.1 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.749 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.301 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 195.86022242910627 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.44996347711933515 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.26984580891429016 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3209.574 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 122.4 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1958.6024683860392 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.499634771193351 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.6984580891429015 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.503937007874017 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.086614173228346 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32095.744 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2041.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1224.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83602.52940978322 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 191.99837951418803 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 97.14449120914446 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.496062992125985 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.37 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 44.064 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.054 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


