3M™ Regalite™ Floor Surfacing Belts, 40Y Grit, 11-7/8 in x 29-1/2 in
Tough, aggressive belt. Best productivity and value on bare wood or nongummy finishes. Cuts faster, runs cooler. Features 3M™ Cubitron™ ceramic aluminum oxide mineral blend, 761D. Durable Y-wt cloth backing. Non-directional splice.
Special Price
$20.66
Regular Price
$24.30
| UPC | 00051115092367 |
|---|---|
| 3M ID | 7010384179 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- NA Division product : retail displays, fixtures for stores, multi product promotions, seasonal or bonus offerings etc
- CHIM product : retail displays, fixtures for stores, multi product promotions, seasonal or bonus offerings etc
- Construction & Home Improvement Division : retail displays, fixtures for stores, multi product promotions, seasonal or bonus offerings etc
- This is an account specific Bulk/Semi finished/Tray/ Clip Strip/ POS Display product
| 3M ID | 7010384179 |
|---|---|
| Part number | 99354860 |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Cloth Belts |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Floor Sanding |
| Color Family | Purple |
| Grit | 40 |
| Product Sub-Category | Floor Sanding Belts |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Regalite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 638.6 G |
| Base - Metric Length Dimension | 0.749 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.301 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 194.39998525666343 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.4078720063126282 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.359811233156325 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3185.645 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 616.8 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1943.9999135903784 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.078720063126282 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.598112331563248 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31856.451 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6386.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6168.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.29 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92634.0435358036 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 536.9997736073029 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 489.532043936277 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.98425196850393 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.518 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 222.048 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.168 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


