3M™ Reflective Vest Short Sleeve Construction Safety Vest– Class 3, 94900H1-DC, Yellow, 5/case
Equipped with the most amount of our 3M™ Scotchlite™ Reflective Material, the 3M™ Construction Safety Vest is the one to choose when you're working in adverse weather conditions or zones with fast-moving traffic.
Special Price
$29.57
Regular Price
$34.78
| UPC | 00051141401867 |
|---|---|
| 3M ID | 7100185129 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Equipped with the most amount of our 3M™ Scotchlite™ Reflective Material, the 3M™ Construction Safety Vest is the one to choose when you're working in adverse weather conditions or zones with fast-moving traffic. This reflective vest offers 360 degrees of hi-vis protection with the use of 3M™ Scotchlite™ Reflective Material, and the shirt design provides more coverage than standard safety vests. Hazardous conditions call for the most premium gear¬¬–so equip yourself and your crew with the reliable, hi-vis protection of the 3M™ Construction Safety Vest.
- 3M™ Scotchlite™ Reflective Material offers high visibility when illuminated by a light source
- 360 degrees of reflectivity offers exceptional visibility on the job
- Lightweight design for a comfortable fit
- Neon fabric offers great visibility during the daytime
- For occupational workers who are exposed to roadway traffic and who work in an environment with moving equipment/vehicles
- Designed for high-risk activities like directing traffic on highways, construction, utility, emergency services and working in inclement weather conditions like hurricanes and blizzards
- 3M™ Safety Vests are machine washable
- Compatible with many types of additional PPE
- Intended for professional use
- Class 3 vest meets the requirements of ANSI/ISEA 107-2010
- Complies with the Federal Highway Mandate (2009) Manual of Uniform and Traffic Control Devices
- One size fits most
- Color: Neon Yellow
- For product questions, call 3M Product Application Support team at 1-800-494-3552
| 3M ID | 7100185129 |
|---|---|
| Keywords | fluorescent yellow vest, high-viz vest, high visibility, safety in low light, safety vest, construction vest, construction safety vest, ANSI-107-2004, ANSI/ISEA 107-2010 Class 3 |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Shirts & Jackets |
| Color Family | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 224.982 G |
| Base - Metric Height Dimension | 26.543 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.937 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 121.48124886800954 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.49600040670878126 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4827991264491508 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.45 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.55 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1990.721 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 218.994 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 26.543 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.937 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 498.4619575538364 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.8859987217157115 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.413995632245754 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8168.328 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1309.067 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1094.97 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.735 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.922 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100384.05903583461 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 514.9998444638741 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 405.5513544021916 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.84251968503937 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.645 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 183.955 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.266 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review


