3M™ Reflective Vest Day/Night Safety Vest, 94616H1-DC-THD, Hi-Viz Yellow, 6/case
Special Price
$11.54
Regular Price
$13.58
| UPC | 00078371946166 |
|---|---|
| 3M ID | 7100173927 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Construction Safety Vest is used for road work, construction, crossing guards and more. Featuring 3M Scotchlite™ Reflective Material this safety vest provides day and night visibility. Lightweight construction for a comfortable fit.
- 3M™ Scotchlite™ Reflective Material - 8906 silver fabric trim
- Meets ANSI/ISEA 107-2010 Class 2
- Meets Federal Highway Mandate 2009 Manual of Uniform and Traffic Control Devices
- 3M Construction Safety Vest is great choice in high visibility, reflective clothing for the professional
- Color: Hi-Viz Yellow
| 3M ID | 7100173927 |
|---|---|
| Keywords | safety clothing, reflective clothing, reflective gear, safety reflective gear, reflective shirts, |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Shirts & Jackets |
| Color Family | Yellow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 170.097 G |
| Base - Metric Height Dimension | 26.543 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.937 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 121.48124886800954 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3749996941086112 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3602992704661236 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.45 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.55 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1990.721 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 163.429 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 26.543 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.937 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 498.5487333179391 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.749999961419104 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.1617956227967414 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8169.75 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1247.379 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 980.574 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.74 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.922 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 100384.05903583461 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 496.99910075647875 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 363.18071223287996 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.84251968503937 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.645 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 164.736 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.266 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1008 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1008 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review


