3M™ Reflective Sticker Kit X5-REFKIT, for SecureFit™ Safety Helmets X5000 Series, 10 Kits/Case
This kit contains 5 pieces of pressure -sensitive backed 3M™ Scotchlite reflective material which help increase visibility under low light conditions. The kit is designed to fit the 3M SecureFit™ Safety Helmet series X5000 and X5500.
Special Price
$75.65
Regular Price
$89.00
| UPC | 04054596595538 |
|---|---|
| 3M ID | 7100175590 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This kit contains 5 pieces of pressure -sensitive backed 3M™ Scotchlite reflective material which help increase visibility under low light conditions. The kit is designed to fit the 3M SecureFit™ Safety Helmet series X5000 and X5500.
- Increases visibility in low-light conditions
- Designed to fit SecureFit™ Safety Helmet series X5000 and X5500
- Pressure-sensitive adhesive backed pieces
- 3M™ SecureFit™ X5000 Safety Helmet Pressure Diffusion Ratchet Suspension fits hat sizes 6-1/4 to 7-7/8 inches (50 to 63 cm) head circumference.
| 3M ID | 7100175590 |
|---|---|
| Keywords | Reflective |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Head Protection Accessories |
| For Use With | 3M™ Safety Helmet |
| Product Color | Silver |
| Product Number | X5-REFKIT |
| Product Series | X5000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Construction Demolition Forestry Oil & Gas |
| Recommended Industry | Construction Heavy Infrastructure Oil & Gas |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | SecureFit™ |
| Country of Origin | Poland |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 13.77952756 |
| Base - Customary Length Dimension | 9.763779528 |
| Base - Customary Width Dimension | 0.393700787 |
| Base - Metric Gross Weight | 33.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 35.0 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 24.8 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 1.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 52.968609874227624 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.07363439556974911 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0381840638104208 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 13.779527559055119 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.763779527559056 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 0.3937007874015748 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.868 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 17.32 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 35.0 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 24.8 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 1.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 453.4064186238609 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.2257701777479193 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.381840638104208 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 1.5748031496062993 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.68503937007874 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7.43 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 556.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 173.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 40.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 498.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 373.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 72984.39793729981 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 167.59982095818762 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 42.765269618622554 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.05511811023622 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.196 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 19.398 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1246.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 1120 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 112 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 28 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review

