3M™ Reflective Construction Safety Vest with 5 Point Tear Away, Class 2 , Hi-Viz Yellow, 94617-80030-PS, 5/cs
Special Price
$17.77
Regular Price
$20.90
| UPC | 00078371946173 |
|---|---|
| 3M ID | 7100178483 |
| Size | Large/X-Large |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ ANSI Class 2, Adjustable Tear Away Safety Vests are required for workers on sites around traffic and workers around heavy equipment. Designed in fluorescent yellow with 2" 3M™ Scotchlite™ Reflective Material gives the wearer with 360 degree visibility. 3M ANSI Class 2, Adjustable Tear Away Safety Vests are designed for moderate risk use, including construction, utility, school crossing, parking lots and traffic direction. Part of the 3M™ Pro Series Safety Products line that was designed for the way pros think, the way they shop and the way they work
- 3M™ Scotchlite™ reflective material safety vests
- 3M™ Scotchlite™ Reflective material for 360° visibility and protection
- Lightweight mesh for air circulation and faster drying times
- Five-point tear-away design
- One size fits most
- Adjustable with hook and loop closures to fit most wearers
- Two large interior pockets for portable storage
- Meets ANSI/ISEA 107-2010 Class 2 and Federal Highway Mandate - 2009 Manual of Uniform and Traffic Control Devices
| 3M ID | 7100178483 |
|---|---|
| Keywords | safety clothing, reflective clothing, reflective gear, safety reflective gear, reflective shirts, |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Shirts & Jackets |
| Color Family | Yellow |
| Material | Polyester |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Size | Large/X-Large |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 9.1 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.4 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.299212598 |
| Base - Metric Gross Weight | 243.806 G |
| Base - Metric Height Dimension | 23.114 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.096 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.54 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 159.41482867217704 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5375002229424626 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.522799799299975 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.1 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.4 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.299212598425197 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2612.341 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 237.138 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.114 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.096 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.54 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 498.4619575538364 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.187998951569666 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.613998996499875 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8168.328 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1446.052 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1185.69 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.735 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.922 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 117165.58866188598 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 570.9994636814548 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 439.15200778178877 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 58.188976377952756 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.92 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 199.196 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.478 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review

