3M™ Reflective Construction Safety Vest with 5 Point Tear Away, Class 2, Hi-Viz Orange, 94625-80030-PS, 5/cs
Special Price
$17.77
Regular Price
$20.90
| UPC | 00078371946258 |
|---|---|
| 3M ID | 7100178461 |
| Size | Large/X-Large |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Construction Safety Vest is used for road work, construction, crossing guards and more. The fluorescent orange design with 3M™ Scotchlite™ Reflective material provides 360 degree visibility. Featuring a five point tear away system, 3M Construction Safety Vest is great choice in high visibility, reflective clothing. Part of the 3M™ Pro Series Safety Products line that was designed for the way pros think, the way they shop and the way they work
- 3M™ Scotchlite™ reflective material safety vests
- 3M™ Scotchlite™ Reflective material for 360° visibility and protection
- Lightweight mesh for air circulation and faster drying times
- Five-point tear-away design
- One size fits most
- Adjustable side straps
- Two large interior pockets
- Designed for moderate risk: construction, utility, school crossing, parking lots, traffic direction
- Meets ANSI/ISEA 107-2010 Class 2 and Federal Highway Mandate - 2009 Manual of Uniform and Traffic Control Devices
| 3M ID | 7100178461 |
|---|---|
| Keywords | moving box, storage box, moving supplies, moving boxes, storage boxes, storage supplies, storage, moving checklist, Scotch moving boxes |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Shirts & Jackets |
| Color Family | Orange |
| Material | Polyester |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Size | Large/X-Large |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotchlite™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 10 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.65 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.299212598 |
| Base - Metric Gross Weight | 243.806 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.191 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.54 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 120.43701055906048 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5375002229424626 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.522799799299975 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.65 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.299212598425197 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1973.609 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 237.138 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.191 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.54 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 498.46201857758047 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.187998951569666 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.613998996499875 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8168.329 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1446.052 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1185.69 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.735 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.922 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 117226.61240598072 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 570.9994636814548 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 439.15200778178877 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 58.188976377952756 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.921 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 199.196 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.478 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review


