3M™ Reflective Construction Safety Vest, Class 2 Two-Tone, 94620-80030-PS Hi-Viz Yellow, 5/case
Special Price
$22.58
Regular Price
$26.57
| UPC | 00051141376646 |
|---|---|
| 3M ID | 7100178484 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ ANSI Class 2, Two Tone Safety Vest is required for workers on sites around traffic and workers around heavy equipment. It is designed for moderate risk: construction, utility, school crossing, parking lots, traffic direction. 3M ANSI Class 2, Two Tone Safety Vest is designed in fluorescent yellow with contrasting fluorescent trim and 2" 3M™ Scotchlite™ Reflective Material. Part of the 3M™ Pro Series Safety Products line that was designed for the way pros think, the way they shop and the way they work
- 3M™ Scotchlite™ reflective material safety vests
- 3M™ Scotchlite™ Reflective material for 360° visibility and protection
- Lightweight mesh for air circulation and faster drying times
- One size fits most
- Increased visibility in most environments
- 2-color design
- Meets ANSI/ISEA 107-2010 Class 2 and Federal Highway Mandate - 2009 Manual of Uniform and Traffic Control Devices
- Contains : 1 safetyvest per pack
| 3M ID | 7100178484 |
|---|---|
| Keywords | safety clothing, reflective clothing, reflective gear, safety reflective gear, reflective shirts, |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Shirts & Jackets |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.5 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.125984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 284.856 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 2.86 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 69.68911575618426 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6279999815693549 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6119988305799765 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.142 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 277.598 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 2.86 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 498.4619575538364 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.6399994999915894 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.059994152899882 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8168.328 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1651.076 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1387.99 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.735 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.922 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 117165.58866188598 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 646.9994193244477 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 514.0783122079413 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 58.188976377952756 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.92 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 233.182 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.478 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |
Write Your Own Review

