3M™ Reclosable Fastener Demo Board, 10 1/2 x 3 1/2, 5 Each/Case
DEMO: 1 EA 1 in x 2.25 in Piece SJ3542, SJ3560, SJ3551, SJ3550, SJ4570, SJ4575, SJ3526N SJ3527N SJ3506 & SJ3507. The seven pieces are adhered to a 3.25 in x 10 in Grey Plastic Board. A Separate 1 in x 1 in DL Square is used to adhere to any of the seven products.
Special Price
$5.74
Regular Price
$6.75
| UPC | 00076308986544 |
|---|---|
| 3M ID | 7010375549 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
To be used in customer demonstrations
- To be used in customer demonstrations
| 3M ID | 7010375549 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Hook & Loop Fasteners |
| Product Number | Reclosable Fastener Demo |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 12 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.748031496 |
| Base - Metric Gross Weight | 127.006 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.905 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 19.68 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 69.73225954325925 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2800003007105256 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.24999979607240747 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.75 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.748031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1142.707 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 113.398 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 1.905 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 19.68 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 454.7812225545711 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.7299982360814403 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2499989803620375 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 7452.529 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 784.714 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 566.99 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.43 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.115 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89107.2006553462 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 316.00002442721865 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 202.49983481865007 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.2 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1460205.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 91852.38 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 112.268 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 810 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 810 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 162 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


