3M™ Quick Grip Filler 33181, 1 gal, 4/Case
| UPC | 00051131331815 |
|---|---|
| 3M ID | 7100039451 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Quick Grip Filler 33181 is an extra fast, easily sandable body filler that adheres quickly to most substrates commonly found in collision repair, including galvanized steel, aluminum, E-coat, fiberglass, SMC, and cured 2K epoxy and urethane primers.
This auto body filler is vacuum processed to a creamy consistency for smooth, even application and reduced pinholes. The filler is very easy to shape, with very little chance of rollback, for a refined featheredge. It spreads quickly and easily, yet still delivers excellent vertical hang. This durable and efficient filler cures and is sandable in 15 minutes at 75 °F.
From the lower cycle times to the stain-resistant and tack-free finish quality, 3M™ Quick Grip Filler 33181 combines all of the features that you look for in an excellent auto body filler.
- FAST ADHESION: Quickly sticks to many surfaces including galvanized steel
- BETTER CONSISTENCY: Vacuum processed to reduce pinholes
- EASY TO SPREAD: Spreads easily with excellent vertical hang
- FAST: Cures and sands quickly and easily without loading abrasives to help reduce cycle times
- QUALITY FINISH: Helps ensure quality results with its stain-resistant and tack-free finish
| 3M ID | 7100039451 |
|---|---|
| Part number | 33181 |
| Keywords | 3m quick grip filler 33181 1 gallon extra fast substrates adhesion steel aluminum e-coat fiberglass smc epoxy urethane primer pinholes stain-resistant tack-free durable cures sands quickly featheredge easy-to-spread collision auto body repair |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Color Family | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 485 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 7.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.62992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.62992126 |
| Base - Metric Gross Weight | 3.81 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 16.84 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 16.84 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 329.66893886543676 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 8.399612189243836 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 7.791136345613574 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.6299212598425195 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.6299212598425195 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5402.306 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.534 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 16.84 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 16.84 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1574.1167545327216 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 35.04909044215184 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 31.164545382454296 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.700787401574804 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.700787401574804 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25795.152 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 15.898 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 14.136 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.348 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.348 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92145.85358304575 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1627.0114949243966 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1402.4045422104432 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.51 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 636.12 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


