3M™ Quick Fix Adhesive 08155, 1 oz Bottle, 12/Case
| UPC | 00051135081556 |
|---|---|
| 3M ID | 7000028588 |
| Packaging | Bottle |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Quick Fix Adhesive works as a "super glue" type adhesive providing quick, strong bonding on a variety of surfaces, including impervious materials. Once the adhesive cures, the bond will exhibit resistance to temperature extremes, shock and most automotive and marine fluids. Because automobiles can experience significant temperature extremes from bitter cold to blistering hot, it's important to use an adhesive that's specially made to handle these rigors. This adhesive also offers strength to withstand shocks that come from vehicles driving over rough roads. The adhesive also holds strong when exposed to common soap solutions and cleaning products used in cars and boats.
Almost Instant RepairsThe adhesive acts quickly with a working time of approximately 1 minute. This fast-curing rate means the item being bonded does not have to be held in place long before it can support itself, which saves the automotive repair technician time and effort. This all-purpose adhesive offers good adhesion to EPDM rubber, plasticized vinyl, metal, glass and other impervious materials. With such versatility, this one glue works for most quick-fix gluing needs, reducing the need to stock multiple adhesive products.
- Super strong adhesion in seconds
- Bonds plastics, metals, glass and other impervious surfaces
- Resists temperature swings, shocks and cleaning agents
- Versatility means one adhesive handles many tasks
- May be used for both automotive and marine applications
| 3M ID | 7000028588 |
|---|---|
| Part number | 8155 |
| Keywords | 8155 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Instant Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| For Use On | EPDM Rubber |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Japan |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Metric Gross Weight | 38.555 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 44.45 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 6.999972661362645 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08499922518537956 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06239082019832035 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.75 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 114.709 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 28.3 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 44.45 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 112.03080673877884 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.1001066883025392 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7486898423798443 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.803149606299213 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.8976377952755907 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1835.856 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 499.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 339.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 15.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BTLS |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87630.09652003556 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 800.2780117311056 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 521.0890121454204 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.436 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 236.362 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 8352 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 8352 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 696 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 87 |

