3M™ PTFE Glass Cloth Tape 5451, Brown, 1/2 in x 36 yd, 5.6 mil, 18 Roll/Case
| UPC | 00021200161506 |
|---|---|
| 3M ID | 7010380325 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Long-Lasting Durability
For high strength applications requiring increased durability, look no further than the premium 3M™ PTFE Glass Cloth Tape 5451. Resistant to most chemicals, this reinforced PTFE tape provides a quick and durable solution to help reduce build-up on packaging and heat sealing machines. It functions as a longer-lasting, anti-stick or easy-release medium between surfaces where pressure, temperature changes and other factors may create a measure of adhesion. PTFE is chemical resistant and can be used as a temporary chemical barrier. The tape has a wide temperature use range, from -100°F/-73°C to 500°F/260°C, making it suitable for a variety of high temperature applications.
Recommended Applications
Heat sealing machines Ironing and pressing equipment High temperature bundling Mold release in composite bonding
Provides a good barrier for the separation of dissimilar parts
What is PTFE?
Polytetrafluoroethylene (PTFE) is a synthetic material used in a variety of industries and applications to reduce the coefficient of friction. Because of its non-stick properties and high heat resistance, PTFE is used as a non-stick coating for frying pans and other cookware. It makes an excellent insulating material for electrical applications because of its non-conductivity. PTFE is non-reactive to numerous chemicals, due to the chemical resistance of fluoropolymer bonds; making it effective in containers and pipework for reactive and corrosive substances. PTFE reduces friction, wear and energy efficiency of machinery. Because of its low friction, PTFE is used in industrial applications where sliding action of parts is required, such as with bearings, gears, slide plates, etc. In these applications, it delivers significantly better performance than nylon or acetal. 3M has taken this versatile compound through an extrusion process to create a thin film, then paired the film with 3M's unique pressure sensitive adhesives to make these PTFE tapes. Innovative, high performance 3M PTFE tapes are reliable, durable and reduce friction.
- Premium glass cloth reinforced backing provides greater tensile strength and resistance to tears and punctures than typical PTFE film backed tapes
- Silicone adhesive offers high temperature performance and long aging
- Provides a non-stick, low friction surface on heat sealing and packaging equipment
- Performs under a wide range of temperatures, including up to 500°F/260°C
- Very low moisture absorption allows the tape to perform in many humid environments
- Excellent chemical resistance enables tape to withstand challenging applications
- Meet several aerospace specifications
| 3M ID | 7010380325 |
|---|---|
| Keywords | 3M, PTFE Glass Cloth Tape, 3M PTFE Tape, high temperature tape, non-stick surface tape, heat sealing machine tape, packaging equipment tape, low friction tape, silicone adhesive tape, chemical resistant tape, aerospace tape, durable PTFE tape, glass cloth tape, industrial tape, moisture resistant tape, high strength tape, pressure sensitive adhesive tape, anti-stick tape, easy-release tape, polytetrafluoroethylene tape, PTFE application tape, composite bonding tape, ironing equipment tape, pressing equipment tape, high temperature bundling tape, mold release tape, separation barrier tape, automotive tape, commercial solutions tape, manufacturing tape, transportation tape, aerospace applications tape, appliance maintenance tape, building maintenance tape, repair tape, specialty vehicles tape, heavy industrial tape, marine applications tape, metalworking tape, OEM & Tier tape, paper & print tape, rail tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Cloth & Duct Tapes > Cloth Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Glass Cloth/PTFE |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 3.2 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Number | 5451 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 104.553 G |
| Base - Metric Height Dimension | 28.575 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.7 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 28.57 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.633 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.23049990898215506 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.23038306398319708 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.125 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.1248031496062991 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.633 IN3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 104.5 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 28.575 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 12.7 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 28.57 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 48.62115629743071 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.47499917161304983 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.46076612796639416 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.811811023622047 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 1.1196850393700788 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 6.374803149606299 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 796.758 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 209.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 17.302 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 2.844 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 16.192 CM |
| Inner - Item Quantity | 2 |
| Inner - Total Unit Quantity | 2 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 499.39202043758416 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.356334300773181 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.146895151697548 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.8 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.8 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8183.569 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.976 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.881 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.432 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.272 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.272 CM |
| Shipper - Item Quantity | 18 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97171.19552349341 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 762.9978431956429 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 696.678385485188 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.2 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1592350.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 316.008 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 122.428 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3024 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3024 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |


