3M™ PTFE Film Electrical Tape 63, 3/4 in x 36 yd, Translucent, 12 Rolls/Case
3M™ PTFE Film Electrical Tape 63 is a PTFE film backed slip resistant tape. This 600V rated tape is suitable for use on coils, capacitors and wire harnesses and withstands a temperature range of 32 to 311 °F (0 to 155 °C). This flame retardant tape has an acrylic adhesive that offers exceptional adherence and resists solvents.
Special Price
$119.61
Regular Price
$140.71
| UPC | 00051138495022 |
|---|---|
| 3M ID | 7010398763 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 63 is suitable for use where chemical properties are significant. This tape has PTFE film backing and is flame retardant, as well as free from carbonizing materials. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Excellent absorption of electrical insulating resins and varnishes
- Acrylic Adhesive
- The conformable, PTFE-film backing resists temperature as well as chemicals
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010398763 |
|---|---|
| Part number | 63-3/4"X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > PTFE Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | PTFE Film |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 87.997 G |
| Base - Metric Height Dimension | 104.775 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 104.77 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 12.753962515799047 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.19400017685482673 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.19400017685482673 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.125 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.124803149606299 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.209 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 87.997 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 104.775 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 19.05 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 104.77 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 734.6616819217891 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.7999999867722645 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.328002122257921 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.68779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12038.948 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1723.651 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1055.964 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.067 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92736.00200743708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 414.99816233681355 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 232.79933037674334 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1519670.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 105.596 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.84 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review

