3M™ Premium High Temperature Masking Tape 2393, Tan, 36 mm x 55 m, 7.6 mil, 24/Case
| UPC | 00021200713033 |
|---|---|
| 3M ID | 7000123560 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Quick, Clean Removal
3M™ Premium High Temperature Masking Tape 2393 features easy, one-piece removal in paint masking applications involving high solids paints and clear coats used in the transportation industry. Its heavy, heat resistant mini crepe paper backing stands up to high temperature paint-bake operations and its rubber adhesive provides the clean removal in temperatures up to 325°F (163°C).
3M™ Premium High Temperature Masking Tape 2393 has a special adhesive that adheres to and removes easily from both metal and plastic. The tape can be removed hot, warm or cold from most surfaces without leaving adhesive residue. Its rubber adhesive gives you instant grab that sticks easily and allows fast application. It resists lifting or curling. This tape can be certified for ASTM-D6123/D6123M97.
Recommended Applications
High heat paint masking in the automotive industry
Areas requiring easy removal, such as wide width, roofs, B-Pillars
What is Masking Tape?
Masking tape was developed specifically to help protect surrounding surfaces from overspray, provide clean paint lines, and remove easily and cleanly when finished. Masking tapes from 3M adhere well, resist solvents or water from the paint, and are strong enough to hang plastic sheeting, yet remove cleanly without damaging the subsurface. The backing, typically crepe paper, can conform to curved and irregular surfaces. The tape hand tears for tool-free application.
- Provides easy removal and high temperature resistance
- Removes cleanly at bake temperatures up to 325°F (163°C)
- Thick crepe paper backing resists bleed-through for clean paint lines
- Adhesive bonds instantly to help keep tape in place without lifting or curling
- Strong backing is easy to tear and provides one-piece removal
| 3M ID | 7000123560 |
|---|---|
| Part number | 2393 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 2393 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.57 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.57007874 |
| Base - Metric Gross Weight | 309.35 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 141.478 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 141.48 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 31.000062000124 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6820000080689188 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6818897769378264 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.57 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.570078740157481 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.508 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 309.3 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 141.478 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 141.48 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1704.8813625186306 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.684584002151535 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.364913721983463 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.299212598425196 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 27.938 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 7.568 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.423 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.287 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.312 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.312 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78842.67737039411 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 634.9313150924474 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 589.1523263497576 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.292 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 267.235 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.99 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


