3M™ Premium High Temperature Masking Tape 2393, Tan, 18 mm x 55 m 7.6 mil, 48 Rolls/Case
| UPC | 00051115059988 |
|---|---|
| 3M ID | 7100160346 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Quick, Clean Removal
3M™ Premium High Temperature Masking Tape 2393 features easy, one-piece removal in paint masking applications involving high solids paints and clear coats used in the transportation industry. Its heavy, heat resistant mini crepe paper backing stands up to high temperature paint-bake operations and its rubber adhesive provides the clean removal in temperatures up to 325°F (163°C).
3M™ Premium High Temperature Masking Tape 2393 has a special adhesive that adheres to and removes easily from both metal and plastic. The tape can be removed hot, warm or cold from most surfaces without leaving adhesive residue. Its rubber adhesive gives you instant grab that sticks easily and allows fast application. It resists lifting or curling. This tape can be certified for ASTM-D6123/D6123M97.
Recommended Applications
High heat paint masking in the automotive industry
Areas requiring easy removal, such as wide width, roofs, B-Pillars
What is Masking Tape?
Masking tape was developed specifically to help protect surrounding surfaces from overspray, provide clean paint lines, and remove easily and cleanly when finished. Masking tapes from 3M adhere well, resist solvents or water from the paint, and are strong enough to hang plastic sheeting, yet remove cleanly without damaging the subsurface. The backing, typically crepe paper, can conform to curved and irregular surfaces. The tape hand tears for tool-free application.
- Provides easy removal and high temperature resistance
- Removes cleanly at bake temperatures up to 325°F (163°C)
- Thick crepe paper backing resists bleed-through for clean paint lines
- Adhesive bonds instantly to help keep tape in place without lifting or curling
- Strong backing is easy to tear and provides one-piece removal
| 3M ID | 7100160346 |
|---|---|
| Part number | 2393 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Crepe Paper |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Number | 2393 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United Kingdom |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 161.958 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 18.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 35.61614209842593 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.35705627058938405 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3400630394201737 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 583.644 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 154.25 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1709.5769565554879 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.138736262252383 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.323025892168335 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.3 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.3 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28014.947 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.774 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.404 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.702 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 31.242 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78842.67737039411 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 668.0006544201791 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 587.6289321180601 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.292 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 266.544 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.99 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1728 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1728 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |

