3M™ Premium 4-Point Chin Strap with Magnetic Buckle and Selector for SecureFit™ Safety Helmet X5000 Series X5-P4PTCS2, 10 EA/Case
The Premium 4-Point Chin Strap with Magnetic Buckle and Selector is a replacement part for the 3M™ SecureFit™ X5000 Series Safety Helmet. Providing an essential function, this chin strap works alongside the advanced suspension system for both enhanced comfort and safety. 4-point chin strap selector system unique to 3M allows wearer to convert between EN 12492 and EN 397 standards. If the chin strap on your 3M™ SecureFit™ X5000 Series Safety Helmet is damaged or worn, reach for this replacement part for continued protection.
Special Price
$107.10
Regular Price
$126.00
| UPC | 04054596595507 |
|---|---|
| 3M ID | 7100175589 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Use as a replacement part for the 3M™ SecureFit™ X5000 Series Safety Helmet
- 4-point chin strap selector system unique to 3M allows wearer to convert between EN 12492 and EN 397 standards
- Includes magnetic buckle
- Made to be comfortable while still providing reliable safety and stability
- Designed for easy and fast adjustment
- Easy and quick to use
| 3M ID | 7100175589 |
|---|---|
| Part number | X5-S4PTCS2 |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Head Protection Accessories |
| For Use With | 3M™ Safety Helmet |
| Material | Nylon |
| Product Color | Black |
| Product Number | X5-P4PTCS2 |
| Product Series | X5000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Demolition Forestry Oil & Gas Remediation |
| Recommended Industry | Construction Heavy Infrastructure Oil & Gas |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | SecureFit™ |
| Country of Origin | Portugal |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.086614173 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.677165354 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.543307087 |
| Base - Metric Gross Weight | 64.3 G |
| Base - Metric Height Dimension | 180.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 195.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 90.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1417572345848763 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.10471957453781686 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.086614173228346 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.677165354330708 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.543307086614173 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.835 GLL |
| Consumer - Metric Net Weight | 47.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 180.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 195.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 90.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 719.1607355655656 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.8430645118655766 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0471957453781686 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.275590551181102 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.275590551181102 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11784.933 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 836.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 475.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 173.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 261.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 261.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 69139.90205933168 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 162.85767769859092 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 75.39809366722814 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.133 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 34.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1180.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 720 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


