3M™ Premasking Tape SCPM-44X, 60 in x 250 yd, 1 Roll/Case
This low tack application tape is specially formulated to ease the application of large graphics to substrates. When graphics are printed using 3M™ Screen Printing Ink Series 9700UV, this application tape is the ideal choice.
Special Price
$1,241.91
Regular Price
$1,461.07
| UPC | 00051128807729 |
|---|---|
| 3M ID | 7010347195 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Translucent paper tape
- Can be easily removed
- For coverage and stiffening of large, unprinted film pieces
| 3M ID | 7010347195 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Paper |
| Product Number | SCPM |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 48.08 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 228.6 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.524 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 7521.603625884417 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 105.99825565848914 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 100.99817155213611 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 123.257 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 45.812 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 7521.587393568488 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 105.99825565848914 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 100.99817155213611 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 63.1248031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 123256.734 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 48.08 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 45.812 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.527 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 160.337 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 138367.99563362906 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1730.9991347517596 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1615.9707448341778 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 64.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 47.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 2267445.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 732.992 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.84 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 162.56 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 119.38 CM |
| Pallet - Item Quantity | 16 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review

