3M™ Premasking Tape SCPM-44X, 16 in x 100 yd, 1 Roll/Case, 3 Rolls/Carton
This low tack application tape is specially formulated to ease the application of large graphics to substrates. When graphics are printed using 3M™ Screen Printing Ink Series 9700UV, this application tape is the ideal choice.
Special Price
$397.40
Regular Price
$467.53
| UPC | 30051128811000 |
|---|---|
| 3M ID | 7100036983 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Translucent paper tape
- Can be easily removed
- For coverage and stiffening of large, unprinted film pieces
| 3M ID | 7100036983 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Paper |
| Product Number | SCPM |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 100.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 16.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 4.944 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 91.44 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.406 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 727.4743053423115 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 10.899654242420347 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 9.87009547801697 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 11921.168 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.477 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2182.422916026934 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 32.701167349882894 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 29.61028643405091 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 51.41732283464567 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 35763.504 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.833 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.431 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.168 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.306 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.163 M |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97393.89557519273 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1016.3310286722857 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 888.3085930215273 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.596 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 402.93 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 90 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 5 |
Write Your Own Review


