3M™ Premasking Tape SCPM-3, 60 in x 100 yd, 1 Roll/Case
This premask, specially formulated for large format screen printed and electronically cut graphics, eases application of larger graphics to substrates. It has a unique low tack adhesive.
Special Price
$496.76
Regular Price
$584.42
| UPC | 00051128403815 |
|---|---|
| 3M ID | 7000130083 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Translucent paper tape
- Can be easily removed
- For coverage and stiffening of large, unprinted film pieces
| 3M ID | 7000130083 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Adhesive Color | Transparent |
| Backing (Carrier) Material | Paper |
| Product Number | SCPM |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1100 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 100.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 60.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 17.758 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 91.44 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.524 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4027.5671102523306 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 39.14968851879056 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 38.64923918363089 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.066 M3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 17.531 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3966.5433661575985 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 39.14968851879056 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 38.64923918363089 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 62.71653543307087 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 0.065 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 17.758 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 17.531 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.203 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.593 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.203 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 20 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review

