3M™ Premasking Tape SCPM-3, 36 in x 100 yd, 1 Roll/Case
This premask, specially formulated for large format screen printed and electronically cut graphics, eases application of larger graphics to substrates. It has a unique low tack adhesive.
Special Price
$298.05
Regular Price
$350.65
| UPC | 00051128247266 |
|---|---|
| 3M ID | 7000129937 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Translucent paper tape
- Can be easily removed
- For coverage and stiffening of large, unprinted film pieces
| 3M ID | 7000129937 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Adhesive Color | Transparent |
| Backing (Carrier) Material | Paper |
| Product Number | SCPM |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 100.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 36.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 11.204 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 91.44 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.914 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2910.9031367669036 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 24.700591855193686 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 24.200142520034014 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 47701.156 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.977 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2910.9031367669036 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 24.700591855193686 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 24.200142520034014 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.543307086614174 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 39.881889763779526 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.543307086614174 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 47701.156 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.204 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.977 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.217 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.013 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.217 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88423.40519326708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 773.8225402689203 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 726.0042756010204 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.449 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 329.31 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 30 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review

