3M™ Premasking Tape SCPM-3, 24 in x 250 yd, 1 Roll/Case
This premask, specially formulated for large format screen printed and electronically cut graphics, eases application of larger graphics to substrates. It has a unique low tack adhesive.
Special Price
$496.76
Regular Price
$584.42
| UPC | 00051128247259 |
|---|---|
| 3M ID | 7010346320 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Translucent paper tape
- Can be easily removed
- For coverage and stiffening of large, unprinted film pieces
| 3M ID | 7010346320 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Paper |
| Product Number | SCPM |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1100 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 17.146 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 228.6 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.609 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2902.8053469492766 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 37.80045947421911 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 35.99928279216866 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 47568.457 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 16.329 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2902.8053469492766 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 37.80045947421911 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 35.99928279216866 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 27.598425196850393 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.196850393700787 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 47568.457 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 17.146 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 16.329 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 70.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 104655.72112246587 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 936.9646142857297 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 863.9827870120479 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 53.93700787401575 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.715 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 391.896 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.37 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review

