3M™ Premasking Tape SCPM-19, 48 in x 100 yd, 1 Roll/Case
This low tack application tape is specially formulated to ease the application of large graphics to substrates. When graphics are printed using 3M™ Screen Printing Ink Series 9700UV, this application tape is the ideal choice.
Special Price
$397.40
Regular Price
$467.53
| UPC | 00051128415894 |
|---|---|
| 3M ID | 7010392507 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Translucent paper tape
- Can be easily removed
- For coverage and stiffening of large, unprinted film pieces
| 3M ID | 7010392507 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Adhesive Color | Transparent |
| Backing (Carrier) Material | Paper |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1100 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 100.0 LNYD |
| Base - Customary Width Dimension | 48.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 13.607 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 91.44 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.219 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3933.802479809684 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 29.99830001549629 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 28.999605967798797 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 64463.473 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 13.154 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3933.802479809684 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 29.99830001549629 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 28.999605967798797 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.740157480314961 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 51.496062992125985 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.740157480314961 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 64463.473 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.607 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.154 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 130.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 110941.1667642233 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 630.5220698487499 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 579.9921193559759 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 53.93700787401575 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.818 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 263.08 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.37 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 20 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 20 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


