3M™ Powerflow™ High Efficiency SP3 Particulate Filter System Component 450-01-01R20 20 EA/Case
3M™ Powerflow™ PAPR Cartridges are designed for use with 3M™ Powerflow™ Powered Air Purifying Respirator (PAPR) Systems. These cartridges are NIOSH-approved, offering protection against particulates.
Special Price
$393.96
Regular Price
$463.48
| UPC | 50051138720037 |
|---|---|
| 3M ID | 7000131701 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Powered Air Purifying Respirators (PAPR) are motorized systems powered by a battery pack that draw air through a filter or cartridge to provide respiratory protection to the wearer.
- For use with 3M™ Powerflow™ Powered Air Purifying Respirator (PAPR) Systems
- NIOSH-approved
| 3M ID | 7000131701 |
|---|---|
| Keywords | 78812400030,Powered & Supplied Air Respirators,PowerflowFace-Mounted Power Air Purifying Respirators,PowerflowHigh Efficiency SP3 Particulate Filter System Component 450-01-01R20,Safety,Filters & Cartridges,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Cartridges & Filters |
| Color Family | Black |
| Compatible Respirator | Powerflow |
| Compatible with 3M™ PAPR Systems | Yes |
| Headgear Type | Full Facepiece |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Magenta |
| Product Color | Black |
| Product Number | 450-01-01R20 |
| Product Series | Powerflow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Powerflow™ |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 157.15 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Unit of Use - Billing Unit | KAN |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 75.13774279517062 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.3464564450235351 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.2972492681038704 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1231.287 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 134.83 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PCS |
| Unit of Use - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1502.755099998389 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.929128900470702 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.944985362077409 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.4015748031496065 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 22.519685039370078 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24625.744 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3143.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2696.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 57.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | FILT |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84456.86182710947 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 390.21820406723333 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 267.5243412934834 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.384 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 121.347 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


