3M™ Powerflow™ Face-Mounted Powered Air Purifying Respirator (PAPR) 6800PF, Medium, 1 EA/Case
| UPC | 00051138767129 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052156 |
| Size | Medium |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M Powerflow System delivers a minimum of 4cfm when used with the filter. It uses the popular 6000 Series facepiece and its face shield meets High Impact Requirements of ANSI Z87. 1-2003. The complete system includes the medium full facepiece, 6800DIN, motor blower unit, battery pack, battery charger and flow indicator. Approved for use with high efficiency particulate filter only. This powered air purifying respirator helps provide respiratory protection against dust, mist, fumes, radionuclides and radon daughters. Lightweight and face-mounted, it uses a high efficiency particulate filter. Ideal for lead and asbestos. Face-mounted powered air purifying respirators may increase wearer productivity without the need to wear a motorized blower unit at the waist. Powered Air Purifying Respirators (PAPR) are motorized systems powered by a battery pack which draw air through a filter or cartridge to provide respiratory protection to the wearer. Warning: Respirators help protect against certain airborne contaminants. Before use, the wearer must read and understand the User Instructions provided as a part of the product packaging. Follow all local regulations. In the U.S., a written respiratory protection program must be implemented meeting all the requirements of OSHA 29 CFR 1910.134 including training, fit testing and medical evaluation. In Canada, CSA standards Z94.4 requirements must be met and/or requirements of the applicable jurisdiction, as appropriate. Misuse may result in sickness or death. For correct use, consult supervisor and User Instructions, or call 3M Personal Safety Division (PSD) Technical Service in the U.S.A. at 1-800-243-4630. In Canada, call 1-800-267-4414. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and limitations. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert.
- PROTECTION AGAINST dust, mist, fumes, radionuclides and radon daughter – ideal for lead, asbestos, mold and other hazardous particulates.
- KIT INCLUDES: 3M PAPR 6800PF includes the medium full facepiece 6800DIN, motor blower unit, battery pack, battery charger, and flow indicator. Approved for use with high efficiency particulate filter only.
- US OSHA APF 1000 when used in accordance with 3M recommendations and user instructions.
- FACE MOUNTED PAPR may increase wearer productivity without the need to wear a motorized blower unit at the waist.
- CONSTANT AIR FLOW can provide cooling for the worker, resulting in greater comfort for the wearer.
- BATTERY POWERED blower pulls the air through the filter resulting in no additional breathing resistance to the wearer. Up to 8 hours of battery service.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000052156 |
|---|---|
| Keywords | 70070890119,Powered & Supplied Air Respirators,PowerflowFace-Mounted Power Air Purifying Respirators,PowerflowFace-Mounted Powered Air Purifying Respirator (PAPR) 6800PF,Medium,Safety,Mining & Metallurgy,PAPR Systems,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Respirator Systems |
| Belt Type | None |
| Cartridge or Filter Included | No |
| Color Family | Gray |
| Facepiece Type | Full Facepiece |
| Hazard Type | Mold Silica |
| Headgear Type | Full Facepiece |
| Mounting Type | Face-mounted |
| NIOSH Cartridge or Filter Assigned Color Coding | Magenta |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 6800PF |
| Product Series | Powerflow |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Asbestos |
| Recommended Industry | Aggregates Casting Design & Construction Facility Sanitation Food Safety Heavy Industrial Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Woodworking |
| Size | Medium |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Powerflow™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1865 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2.121 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 641.6881022738423 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.676004580941253 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.146895151697548 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 10515.384 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.881 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 641.6881022738423 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.676004580941253 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.146895151697548 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.196850393700787 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.724409448818898 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10515.384 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.121 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.881 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93976.56590588772 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 595.2481078991694 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 497.6274182037057 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.54 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 225.72 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 120 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |


