3M™ Polyurethane Protective Tape 8671, Transparent, 3 in x 36 yd, 3 Roll/Case
| UPC | 00021200243448 |
|---|---|
| 3M ID | 7000123609 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Polyurethane Protective Tape 8671 is a transparent thermoplastic polyurethane elastomer tape designed to provide premium leading edge erosion protection. With scratch, tear, erosion and puncture resistance that comes from the polyurethane backing, this tape also includes a high peel strength acrylic adhesive. It can withstand a wide variety of difficult conditions, including rain and sand erosion. It is formulated for resistance to ultraviolet light. The tape can be applied efficiently in aircraft production and maintenance. If you’re looking for a formed 3D part that offers similar levels of protection, consult 3M's selection of 3M™ Polyurethane Protective Boots.
The Best for Your Best3M proudly partners with organizations across the spectrum of aerospace and related industries. Enabling efficiencies, reducing process times and lowering aircraft weight is how 3M executes its never-ending mission to offer best-in-class adhesives, sealants, surface protection products and composite resins that effectively reduce costs on multiple fronts. Professionals across the industry know the numerous advantages of 3M Aerospace. The brand is widely recognized for the highest standards of quality and performance, adding value to the final results. By engineering reliability, longevity and value into all of its products, 3M has a history of saving money by reducing waste, rework and time.
- Formulated for resistance to ultraviolet light
- Tough, thermoplastic polyurethane elastomer has a high peel strength and is abrasion, scratch, erosion, tear and puncture resistant
- Thin and conformable tape is easy to apply and conforms over curved surfaces
- Can be painted over, or applied to painted surfaces
- Acrylic adhesive adheres to a wide variety of substrates and retains a constant level of adhesion over time, yet removes easily when necessary
| 3M ID | 7000123609 |
|---|---|
| Part number | 8671 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Surface Protective Tapes |
| Adhesion Strength (Imperial) | 100 |
| Adhesion Strength (Metric) | 110.0 N/100mm |
| Application | Erosion Protection, Surface Protection |
| Backing Material | Polyurethane |
| Backing Thickness (Metric) | 0.31 mm |
| Backing Thickness (Imperial) | 12.0 mil |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 8671 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 5.77 |
| Base - Customary Length Dimension | 3 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.77007874 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.225 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 146.558 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 146.56 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 99.88006393335621 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.70066271176475 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.429494129277351 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.77 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.77007874015748 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1636.741 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.102 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 146.558 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 146.56 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 737.5105143911076 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.29996324673627 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.289805161405162 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.188976377952756 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.503937007874017 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12085.632 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3764.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3306.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 859.8028225210226 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 728.9805161405162 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 330.66 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 300 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 300 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |

