3M™ Polyurethane Protective Tape 8658DL, Transparent, Flame Retardant, 4 in x 36 yd, 2 Roll/Case
| UPC | 00048011636931 |
|---|---|
| 3M ID | 7100015837 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Polyurethane Protective Tape 8658DL is a rugged, 9 mil flame retardant polyurethane protective tape comprised of a polyurethane elastomer, a rubber based adhesive and two liners. The bottom 3 mil polyethylene liner protects the adhesive from contamination prior to application. The top liner is imprinted with black lines at four inch intervals aids in precise installation. The tape itself is conformable, enabling it to be applied over curved or uneven surfaces and yield professional results. 3M Polyurethane Protective Tape 8658DL is resistant to abrasion, erosion, scratching, punctures and impacts. This product is clear to facilitate final validation of proper screw and sealant installation. Polyurethane Protective Tape 8658DL contains no added VOCs. It is qualified to leading OEM specifications for moisture barrier and also meets FAR 25.853 for aircraft interiors. Please validate all certifications at time of usage.
Pressure Sensitive Adhesive for Robust Bond3M™ Polyurethane Protective Tape 8658DL features an acrylic, pressure sensitive adhesive for a firm, lasting bond. 3M uses acrylic, pressure sensitive adhesive for its ability to wet out the surface and its ability to form a strong bond to aircraft floor panels. This tape is solvent resistant and adheres well to composite materials. The adhesive maintains its bond strength through a range of climate and temperature changes. The dual liner features a 3 mil polyethylene protective liner over the adhesive and a top liner imprinted with black lines at four inch intervals to aid in precise installation.
The Best for Your Best3M is proud to partner with organizations across the spectrum of aerospace and related industries. Enabling efficiencies, reducing process times and lowering aircraft weight is how 3M executes its never-ending mission to offer best-in-class adhesives, sealants, surface protection products and composite resins that effectively reduce costs on multiple fronts. Professionals across the industry know the numerous advantages of 3M™ Aerospace. The 3M brand is widely recognized for the highest standards of quality and performance, adding value to the final results. By engineering reliability, longevity and value into all products, 3M has a history of saving money by reducing waste, rework and time.
- Flame resistant tape meets 14 CFR 25.853 (a) for aircraft interior burn certifications
- Dual liner helps improve installation process by acting as an installation aid during maintenance intervals and monument installation
- Thermoplastic polyurethane elastomer is abrasion, scratch, erosion, corrosion, tear and puncture resistant
- Excellent barrier to fluids - making it an ideal choice for seam sealing in floor panels, lavatory and galley applications
- Conformable tape is easy to apply and conforms over curved and uneven surfaces
| 3M ID | 7100015837 |
|---|---|
| Part number | 8658DL |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Surface Protective Tapes |
| Application | Corrosion Protection, Surface Protection |
| Backing Material | Polyurethane |
| Backing Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Backing Thickness (Imperial) | 6.0 mil |
| Color Family | Transparent |
| Features | Flame Retardant |
| Product Number | 8658DL |
| Product Type | simple |
| Product Usage | Aircraft Galleys |
| Quantity | 0 |
| Tape Type | Erosion Protection |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 6.4 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.4 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.497 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 162.56 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 162.56 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 163.84002649895064 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 3.300320064907617 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.671103947361372 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 6.4 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 6.4 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2684.857 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.758 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 162.56 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 162.56 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 730.829451816384 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.770056074796848 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.3400032721008954 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.307086614173228 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.307086614173228 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11976.149 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5792.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1515.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1311.7504600000216 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 334.00032721008955 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 151.5 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |

