3M™ Polyurethane Protective Tape 8561, Transparent, 6 in x 36 yd, 2 Roll/Case
| UPC | 00021200839061 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048550 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Polyurethane Protective Tape 8561 is a transparent thermoplastic polyurethane elastomer tape designed to provide premium leading edge erosion protection. It features minor scratch, tear, erosion and puncture resistance that comes from the polyurethane backing. The 8561 comes with a polyethylene liner. It can withstand a wide variety of difficult conditions. The tape can be applied efficiently in aircraft production and maintenance.
3M's Best for Your Best3M is proud to partner with organizations across the spectrum of aerospace and related industries. Enabling efficiencies, reducing process times and lowering aircraft weight is how 3M executes its never-ending mission to offer best-in-class adhesives, sealants, surface protection products and composite resins that effectively reduce costs on multiple fronts. Professionals across the industry know the numerous advantages of 3M Aerospace. The brand is widely recognized for the highest standards of quality and performance, adding value to the final results. By engineering reliability, longevity and value into all of its products, 3M has a history of saving money by reducing waste, rework and time.
- Tough, thermoplastic polyurethane elastomer has a high peel strength and is resistant to minor abrasion, scratch, erosion, tear and puncture
- Indoor grade polyurethane tape
- Comes with a long-aging solvent resistant adhesive
- Thin and conformable tape is easy to apply and conforms over curved surfaces
- Can be painted over, or applied to painted surfaces
- Acrylic adhesive adheres to a wide variety of substrates and retains a constant level of adhesion over time, yet removes easily when necessary
| 3M ID | 7000048550 |
|---|---|
| Part number | 8561 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Surface Protective Tapes |
| Application | Erosion Protection, Surface Protection |
| Backing Material | Polyurethane |
| Backing Thickness (Metric) | 0.31 mm |
| Backing Thickness (Imperial) | 12.0 mil |
| Color Family | Transparent |
| Product Number | 8561 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 2290.65 G |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 468.6546046320439 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.0500188087378985 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.545049997203436 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7679.873 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2061.6 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 937.3091482403437 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.100037617475797 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.090099994406872 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.582677165354331 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.307086614173228 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.307086614173228 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15359.745 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4581.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4123.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 787.050276000013 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 681.7574995805154 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.669291338582674 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 309.24 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.16 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 150 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |


