3M™ Polyurethane Multi-Purpose Adhesive 5010, Cream, 310 mL Cartridge, 12/Case
| UPC | 00048011628226 |
|---|---|
| 3M ID | 7000046612 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Fully Cures in 24 Hours to Provide a Long Lasting Bond
3M™ Polyurethane Multi-Purpose Adhesive 5010 is a fast grabbing, 100% solids, one-part polyurethane based moisture curing adhesive for wood bonding. It features a fast, high-strength formulation that requires no heating or long set-up times to cure. With a 3-5 minute open time, and 30 minute clamp time, this adhesive fully cures in 24 hours to provide a long lasting bond. Once cured this adhesive is water resistant, making it ideal for both indoor and outdoor applications. This adhesive is low VOC, meets SCAQMD Rule 1168 and helps contribute to LEED® credits.
Recommended Applications
Interior and exterior wood doors
Wood or plastic decorative trim and moldings for furniture and cabinets
Wood furniture component assemblies
Anywhere a strong-bonding, low foaming adhesive is needed
Unique Formulation Doesn't Foam or Create Bond Line Expansion
3M™ Polyurethane Multi-Purpose Adhesive 5010 resists foaming and line expansion to produce a thin bond line that won't cavitate, though it is both paintable and sandable after curing. This unique, high-strength formulation will bond even dissimilar materials with little foaming to produce superior results. All you need is a standard caulking gun for precise, completely controlled application.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- High strength, fast curing adhesive that provides a lasting bond without long curing times
- One component moisture curing eliminates mixing and simplifies production processes
- Unique polyurethane formulation doesn't foam or create bond line expansion
- 3-5 minute open time; 30 minute clamp time; fully cures in 24 hours
- Paintable
| 3M ID | 7000046612 |
|---|---|
| Part number | 5010 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | White |
| Heat Resistance | 210 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Cream |
| Product Number | 5010 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | France |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.9 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.1 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.95 |
| Base - Metric Gross Weight | 379.884 G |
| Base - Metric Height Dimension | 4.826 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 28.194 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 4.953 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 41.12548776278655 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8375008600784003 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.604249582064178 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.1 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.95 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 673.926 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 274.083 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 4.826 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 28.194 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 4.953 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 568.2841660958912 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.549119245546391 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.251003803260623 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.432677165354331 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.495669291338583 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9312.509 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.785 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.289 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.499 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.499 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94037.58964998244 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1653.9982804384474 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1102.150373472993 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.69291338582677 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.541 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 499.927 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.186 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1824 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1824 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |

