3M™ Polyurethane Construction Sealant 525, Gray, 600 mL Sausage Pack, 12/Case
| UPC | 00068060471956 |
|---|---|
| 3M ID | 7100198003 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Creates Flexible Seals on Expansion Joints
3M™ Polyurethane Construction Sealant 525 is a single-component, moisture-curing polyurethane sealant used to seal construction expansion joints. It can seal a wide variety of materials, including plastics, fiberglass reinforced plastic (FRP), sheet molding compound (SMC), aluminum, steel, coated metal and wood. It creates a strong, permanent elastic bond with elongation of over 800%. It will seal a wide selection of materials, including concrete, wood, PVC and metal. This adhesive will perform in temperatures ranging from -22°F/-40°C to 176°F/80°C. Once skin has formed, this sealant can be painted to improve the final finish. Available in cartridges, sausage packs and bulk format to meet your application needs.
Recommended Applications
Sealing expansion joints
Understanding Polyurethane Sealants
Polyurethane sealants provide strong, flexible durable elastomeric bonds that seal against the elements. These sealants excel in challenging industrial, transportation and construction applications. Polyurethane sealants are available in a wide variety of Shore A hardness, open time and colors to meet many application needs. Choose a 3M Manual or Pneumatic Applicator for dispensing 3M adhesives sealant cartridges and 400ml/600ml sausage packs.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Multi-purpose bonding and long lasting seals
- Permanently elastic to allow joint movement
- Creates flexible seals on expansion joints
- Skin time in 90-150 minutes; paintable once skin forms
| 3M ID | 7100198003 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | Gray |
| Hardness | 25 Shore A |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 525 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | France |
| SAP Shelf Life In Days | 456 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 741.667 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 64.2799710796272 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.635095846078716 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.5410312126722943 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1053.36 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 699.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 771.3596529555264 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.621141334454105 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.49237455206753 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12640.32 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.9 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.388 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78049.36869716259 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1499.1433828571676 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1386.9280914050648 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.58267716535433 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.279 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 629.1 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.98 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |

