3M™ Polyurethane Construction Sealant 525, Gray, 55 Gallon Open Head (50 Gallon Net), Drum
| UPC | 00051111080160 |
|---|---|
| 3M ID | 7100200220 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Creates Flexible Seals on Expansion Joints
3M™ Polyurethane Construction Sealant 525 is a single-component, moisture-curing polyurethane sealant used to seal construction expansion joints. It can seal a wide variety of materials, including plastics, fiberglass reinforced plastic (FRP), sheet molding compound (SMC), aluminum, steel, coated metal and wood. It creates a strong, permanent elastic bond with elongation of over 800%. It will seal a wide selection of materials, including concrete, wood, PVC and metal. This adhesive will perform in temperatures ranging from -22°F/-40°C to 176°F/80°C. Once skin has formed, this sealant can be painted to improve the final finish. Available in cartridges, sausage packs and bulk format to meet your application needs.
Recommended Applications
Sealing expansion joints
Understanding Polyurethane Sealants
Polyurethane sealants provide strong, flexible durable elastomeric bonds that seal against the elements. These sealants excel in challenging industrial, transportation and construction applications. Polyurethane sealants are available in a wide variety of Shore A hardness, open time and colors to meet many application needs. Choose a 3M Manual or Pneumatic Applicator for dispensing 3M adhesives sealant cartridges and 400ml/600ml sausage packs.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Multi-purpose bonding and long lasting seals
- Permanently elastic to allow joint movement
- Creates flexible seals on expansion joints
- Skin time in 90-150 minutes; paintable once skin forms
| 3M ID | 7100200220 |
|---|---|
| Keywords | Sealant |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | Gray |
| Hardness | 25 Shore A |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 525 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | France |
| SAP Shelf Life In Days | 182 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Metric Gross Weight | 238.936 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 88.699 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 57.15 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 57.15 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.02 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 17678.68850698331 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 526.7637107740591 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 488.1828148917055 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 34.92086614173228 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 22.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 22.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 289701.8 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 238.936 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 221.436 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 88.699 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 57.15 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 57.15 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86226.55040585672 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 2157.999262641918 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1952.731259566822 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.91968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.413 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 885.744 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 101.396 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 114.3 CM |
| Pallet - Item Quantity | 4 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


