3M™ Polyurethane Construction Sealant 525, Gray, 310 mL Cartridge, 12/Case
| UPC | 00048011628233 |
|---|---|
| 3M ID | 7100200170 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Creates Flexible Seals on Expansion Joints
3M™ Polyurethane Construction Sealant 525 is a single-component, moisture-curing polyurethane sealant used to seal construction expansion joints. It can seal a wide variety of materials, including plastics, fiberglass reinforced plastic (FRP), sheet molding compound (SMC), aluminum, steel, coated metal and wood. It creates a strong, permanent elastic bond with elongation of over 800%. It will seal a wide selection of materials, including concrete, wood, PVC and metal. This adhesive will perform in temperatures ranging from -22°F/-40°C to 176°F/80°C. Once skin has formed, this sealant can be painted to improve the final finish. Available in cartridges, sausage packs and bulk format to meet your application needs.
Recommended Applications
Sealing expansion joints
Understanding Polyurethane Sealants
Polyurethane sealants provide strong, flexible durable elastomeric bonds that seal against the elements. These sealants excel in challenging industrial, transportation and construction applications. Polyurethane sealants are available in a wide variety of Shore A hardness, open time and colors to meet many application needs. Choose a 3M Manual or Pneumatic Applicator for dispensing 3M adhesives sealant cartridges and 400ml/600ml sausage packs.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Multi-purpose bonding and long lasting seals
- Permanently elastic to allow joint movement
- Creates flexible seals on expansion joints
- Skin time in 90-150 minutes; paintable once skin forms
| 3M ID | 7100200170 |
|---|---|
| Part number | 525 |
| Keywords | Sealant |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | Gray |
| Hardness | 25 Shore A |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 525 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | France |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 456 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.85 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.9 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.55 |
| Base - Metric Gross Weight | 398.708 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.479 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.826 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.477 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 42.87827276441954 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8790006763120817 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.7414983633873735 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.85 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.9 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.55 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 702.649 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 336.338 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.479 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.826 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.477 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 568.2841660958912 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.54999888997251 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.897980360648482 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.432677165354331 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.495669291338583 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9312.509 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4785.399 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4036.056 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.499 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.499 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94159.63713817191 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1653.9982804384474 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1352.4940906744089 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.72992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.543 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 613.481 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.694 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1824 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1824 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |


