3M™ Polyurethane Adhesive Sealant Accelerator AC63, 5 Gallon (Pail), Drum
| UPC | 00051128991381 |
|---|---|
| 3M ID | 7010367882 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M empowers its customers by designing the solutions that bring optimal performance to their everyday applications. 3M™ Polyurethane Adhesive Sealant Accelerator AC63 is designed for large applications where adhesive strength and cure time are factors. When this adhesive accelerator is combined with an adhesive in a two-part adhesive system, it is capable of reaching full strength in a fraction of the time it takes conventional, single-part polyurethane adhesives. Consistent, guaranteed cure rates can be achieved in less than an hour, while a tack-free state can be achieved within 15 (+/-5) minutes.
A Different Kind of CureWith a curing process unlike that of the single-part polyurethane adhesives on the market, our two-part accelerated polyurethane mixture of 3M™ Polyurethane Adhesive Sealant Accelerator AC63 and 3M™ Polyurethane Adhesive Sealant 550 is capable of curing due to a chemical process as well as a moisture-based process. This process actually cures the adhesive from the inside out, resulting in a more consistent cure that reaches full strength in a fraction of the time. No exothermic reaction takes place, no priming is required (for most applications), and the adhesive mixture does not stain.
- Provides a faster cure when mixed in a two-component sealant system
- Adhesive mix is tack-free within 15 (+/-5) minutes
- Consistent curing can be achieved within 60 minutes
- To be used with 3M™ Polyurethane Adhesive Sealant 550 in 350mL Sausage Packs
- Provides excellent weather resistance
- Non-staining formula prevents discoloration
| 3M ID | 7010367882 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Adhesion Promoters |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | AC63 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | France |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Metric Gross Weight | 32114.34 G |
| Base - Metric Height Dimension | 43.688 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 27.991 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 27.991 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2088.7817366185914 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 70.80000044974301 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 65.2800001904794 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 17.2 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.02007874015748 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.02007874015748 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34.229 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 32114.34 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 29610.51 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 43.688 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.991 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.991 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 44351.99618430733 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 617.2943341176572 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 522.2398251540254 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 22.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 726.799 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 236.884 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 55.88 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 8 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


