3M™ Polyurethane Adhesive Sealant 560, White, 600 mL Sausage Pack, 12/Case
| UPC | 00068060472069 |
|---|---|
| 3M ID | 7100198014 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Creates High Strength Elastomeric Bond with Good UV Resistance
Engineered for high performance, 3M™ Polyurethane Adhesive Sealant 560 is a single-component, moisture-curing polyurethane sealant used to bond a wide variety of materials, including plastics, fiberglass reinforced plastic (FRP), sheet molding compound (SMC), aluminum, steel, coated metal and wood. It exhibits high tensile strength, good UV resistance, mid-range Shore A Hardness and high modulus in a wide variety of extreme service environments. Available in cartridge, sausage pack and drum volumes to meet your application needs.
Recommended Applications
Panel bonding
Attaching exterior panels and metal framework
Vehicle flooring attachment
Transportation manufacturing (bus, rail, truck, trailer)
Replacement of mechanical fasteners in many situations
Paintable after Skin Forms for Improved Appearance
3M™ Polyurethane Adhesive Sealant 560 offers an alternative to mechanical fasteners and can replace rivets in some applications. It will bond dissimilar substrates and a wide selection of materials. This adhesive will perform in temperatures ranging from -40°F/-40°C to 194°F/90°C. Once skin forms (50-60 minutes), the sealant can be painted to improve the final finish.
Understanding Polyurethane Sealants
Polyurethane sealants provide strong, flexible durable elastomeric bonds that seal against the elements. These sealants excel in challenging industrial, transportation and construction applications. Polyurethane sealants are available in a wide variety of Shore A hardness, open time and colors to meet many application needs. Choose a 3M Manual or Pneumatic Applicator for dispensing 3M adhesives sealant cartridges and 400ml/600ml sausage packs.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- HIGH-STRENGTH BONDING: Made to replace mechanical fasteners and rivets when bonding dissimilar materials like plastics, fiberglass reinforced plastic (FRP), sheet molding compound (SMC), aluminum, steel, coated metal, and wood
- VERSATILE APPLICATIONS: This single component, moisture-curing sealant allows design flexibility that simplifies panel bonding, metal framework, vehicle flooring attachment, and transportation manufacturing
- PAINTABLE IN MINUTES: Forms a skin that can be painted on in just 50-60 minutes
- WEATHER RESISTANT: A distinct ability to withstand the elements allows it to excel in challenging outdoor industrial, transportation, and construction environments between -40 °F (-40 °C) and 194 °F (90 °C)
- FLEXIBLE BONDS: Mid-range hardness balances tensile strength and elasticity to absorb stress caused by shock, vibration, swelling and shrinking
| 3M ID | 7100198014 |
|---|---|
| Part number | 560 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | White |
| Hardness | 55 Shore A |
| Product Color | White |
| Product Number | 560 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | France |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 456 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 741.667 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 64.2799710796272 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.635095846078716 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.5388265900504454 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1053.36 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 698.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 771.3596529555264 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.621141334454105 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.465919080605346 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.858267716535433 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12640.32 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.9 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.376 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 78049.36869716259 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1499.1433828571676 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1384.9439310454009 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.58267716535433 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.279 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 628.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.98 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |


