3M™ Polyurethane Adhesive Sealant 560, White, 310 mL Cartridge, 12/case
| UPC | 00021200490569 |
|---|---|
| 3M ID | 7000000945 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Creates High Strength Elastomeric Bond with Good UV Resistance
Engineered for high performance, 3M™ Polyurethane Adhesive Sealant 560 is a single-component, moisture-curing polyurethane sealant used to bond a wide variety of materials, including plastics, fiberglass reinforced plastic (FRP), sheet molding compound (SMC), aluminum, steel, coated metal and wood. It exhibits high tensile strength, good UV resistance, mid-range Shore A Hardness and high modulus in a wide variety of extreme service environments. Available in cartridge, sausage pack and drum volumes to meet your application needs.
Recommended Applications
Panel bonding
Attaching exterior panels and metal framework
Vehicle flooring attachment
Transportation manufacturing (bus, rail, truck, trailer)
Replacement of mechanical fasteners in many situations
Paintable after Skin Forms for Improved Appearance
3M™ Polyurethane Adhesive Sealant 560 offers an alternative to mechanical fasteners and can replace rivets in some applications. It will bond dissimilar substrates and a wide selection of materials. This adhesive will perform in temperatures ranging from -40°F/-40°C to 194°F/90°C. Once skin forms (50-60 minutes), the sealant can be painted to improve the final finish.
Understanding Polyurethane Sealants
Polyurethane sealants provide strong, flexible durable elastomeric bonds that seal against the elements. These sealants excel in challenging industrial, transportation and construction applications. Polyurethane sealants are available in a wide variety of Shore A hardness, open time and colors to meet many application needs. Choose a 3M Manual or Pneumatic Applicator for dispensing 3M adhesives sealant cartridges and 400ml/600ml sausage packs.
Bringing Better Ideas to the Surface through Science and Innovation
In the 3M Industrial Adhesives and Tapes Division, they apply the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, their technologies help customers like you deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- HIGH-STRENGTH BONDING: Made to replace mechanical fasteners and rivets when bonding dissimilar materials like plastics, fiberglass reinforced plastic (FRP), sheet molding compound (SMC), aluminum, steel, coated metal, and wood
- VERSATILE APPLICATIONS: This single component, moisture-curing sealant allows design flexibility that simplifies panel bonding, metal framework, vehicle flooring attachment, and transportation manufacturing
- PAINTABLE IN MINUTES: Forms a skin that can be painted on in just 50-60 minutes
- WEATHER RESISTANT: A distinct ability to withstand the elements allows it to excel in challenging outdoor industrial, transportation, and construction environments between -40 °F (-40 °C) and 194 °F (90 °C)
- FLEXIBLE BONDS: Mid-range hardness balances tensile strength and elasticity to absorb stress caused by shock, vibration, swelling and shrinking
| 3M ID | 7000000945 |
|---|---|
| Part number | 560 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Product Number | 560 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | France |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 456 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8.857874016 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.89015748 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.559055118 |
| Base - Metric Gross Weight | 361.105 G |
| Base - Metric Height Dimension | 22.499 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.801 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.5 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 42.845686085072956 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7961002518627022 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.796089228749593 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.857874015748031 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.8901574803149606 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.559055118110236 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 702.115 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 361.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 22.499 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.801 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.5 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 726.7927921682615 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.552222538487586 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.552629820470745 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.433070866141732 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.307086614173228 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11.91 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 5.24 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.333 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.265 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.211 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CART |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93976.56590588772 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1790.153568941206 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1452.0658713902087 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.61417322834646 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.54 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 658.646 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.184 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.067 M |
| Pallet - Item Quantity | 1824 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1824 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 38 |


