3M™ Platinum™ Select Filler 31131, 1 gal ( 102 fl oz), 4/Case
| UPC | 00051131311312 |
|---|---|
| 3M ID | 7100095934 |
| Packaging | Canister |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Platinum™ Select Filler 31131 is a premium filler that greatly reduces pinholes and reduces primer usage. It delivers extreme adhesion to galvanized steel, aluminum, E-coat, sheet molding compound (SMC), fiber reinforced polymer (FRP), and more. This high-performing, lightweight body filler is perfect for repairing small dents, dings, gouges and other cosmetic imperfections.
This stain-free and tack-free filler is ideal for nearly all base coat, clear coat, and waterborne paint systems and features a super-creamy formula that mixes and spreads easily and creates an exceptionally fine surface that reduces primer usage up to 30 percent, saving both time and money.
The advanced formula includes resins which allow it to adhere to cured 2K epoxy and urethane primers to reduce the chance of corrosion. It is also available in 276 mL cartridges to use with the 3M™ Dynamic Mixing System.
Save time and money on collision repairs with the 3M™ Platinum™ Select Filler 31131.
- QUALITY: High-performing lightweight body filler
- CREAMY FORMULA: Reduces pinholes and micro pinholes
- COST EFFECTIVE: Refined surface helps reduce primer usage up to 30%
- EXTREME ADHESION: Delivers superior adhesion to a variety of surfaces
- RESIN-RICH FORMULA: Adheres to cured epoxy and urethane primers
- STAIN AND TACK FREE: Ideal under all base coat and clear coat systems
- COMPATIBLE: Available in 276 mL cartridges for use with the 3M™ Dynamic Mixing System
| 3M ID | 7100095934 |
|---|---|
| Part number | 31131 |
| Keywords | 3m platinum select filler 31131 lightweight body creamy formula extreme adhesion steel aluminum e-coat smc frp stain-free tack-free base coat waterborne paint collision repair small dents dings gouges cosmetic imperfections pinholes epoxy money save |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Color Family | Purple |
| Product Color | Lavender |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Platinum™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 485 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Customary Height Dimension | 7.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.62992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.62992126 |
| Base - Metric Gross Weight | 3.401 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 16.84 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 16.84 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 329.66893886543676 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 7.497921536907686 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 6.999676824369863 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.6299212598425195 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.6299212598425195 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5402.306 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 3.175 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 16.84 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 16.84 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | GALS |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1569.067405851347 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.127066797882865 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.998707297479452 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.68779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.68779527559055 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25712.408 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14.119 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.7 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.272 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.767 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.767 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94098.61339407718 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1430.9984976158219 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1259.9418283865755 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.542 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 571.5 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.745 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


