3M™ Platinum™ Select Filler 31130, 3 gal, 1/Case
| UPC | 00051131311305 |
|---|---|
| 3M ID | 7100096047 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Developed specifically to save time and money in collision repair operations, 3M™ Platinum™ Select Filler is 3M's highest-performing lightweight body filler for repairing small dents, dings, gouges and other cosmetic imperfections. If features a super creamy formula that mixes and spreads easily and creates an exceptionally fine surface with virtually no pinholes. In fact, the filler reduces greatly pinholes and micro pinholes, eliminating the need for extra primer and reducing primer usage up to 30% vs. traditional lightweight body fillers.
Adheres to a Wide Range of Automotive Surfaces3M™ Platinum™ Select Filler includes adhesion promoters for extreme adhesion to the latest properly prepared substrates in automotive collision repair, including galvanized steel, aluminum, e-coat, fiberglass, sheet molding compound (SMC) and fiber reinforced polymer (FRP). Its advanced formula includes resins which allow it to adhere to cured epoxies, urethanes and 2K primers, eliminating the need to sand to bare metal. Along with the corrosion protectant included in the formula, this greatly reduces the chance of corrosion. The filler is stain-free and tack-free, ideal for use under any base coat/clear coat system including waterborne paint.
3M™ Platinum™ Select Filler is available in 276 mL cartridges for use with the 3M™ Dynamic Mixing System.
About the 3M™ Dynamic Mixing SystemWith the Dynamic Mixing System (DMS), 3M has created a method for mixing adhesives, sealers and fillers that saves time and helps ensure the proper mixing of two-part formulas every time. The system includes pre-loaded DMS cartridges and a series of DMS mixing nozzles, and works with a standard pneumatic applicator. Instead of premeasuring and premixing two-part products, technicians dispense the perfect amount of material, directly to the job, at the touch of a trigger. This eliminates the messy mixing process, reduces material waste and cleanup time, and helps ensure the quality and performance of finished work.
3M™ Platinum™ Filler in 276 mL cartridges is ready to use with a red 3M™ DMS Mixing Nozzle, PN 05847. 3M recommends dispensing the adhesive with the pneumatic 3M™ Dynamic Mixing Gun, PN 05846.
Better Science for Better Adhesion from 3MVery simply, 3M™ Platinum™ Select Filler is the right product at the right time in collision repair operations. With its super creamy, smooth formula, excellent adhesion to a variety of substrates and its ability to virtually eliminate time-consuming pinholes makes it a great example of what 3M does best: Science. Applied to Life™.
- 3M’s highest-performing lightweight body filler
- Super creamy formula reduces pinholes and micro pinholes
- Refined surface creates less need for primer, reducing primer usage up to 30%
- Delivers superior adhesion to galvanized steel, aluminum, e-coat, fiberglass and SMC
- Resin-rich formula adheres to cured epoxy and urethane primers
- Stain-free and tack-free, ideal under all basecoat/clearcoat systems
- Available in 276 mL cartridges for use with the 3M™ Dynamic Mixing System
| 3M ID | 7100096047 |
|---|---|
| Part number | 31130 |
| Keywords | 31130 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Color Family | Purple |
| Product Color | Lavender |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Platinum™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 485 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 11.25984252 |
| Base - Customary Length Dimension | 11.77165354 |
| Base - Customary Width Dimension | 8.582677165 |
| Base - Metric Gross Weight | 11.876 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 28.6 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 29.9 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 21.8 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Consumer - Billing Unit | DR |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 1137.6078716724362 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 26.18209825707606 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 21.999929143428933 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 11.259842519685039 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 11.771653543307087 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.582677165354331 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 18642.053 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.979 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 28.6 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 29.9 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 21.8 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PAIL |
| Consumer - Unit | DR |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1934.620625146762 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 27.791472771025667 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 21.999929143428933 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.755905511811024 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31702.752 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.606 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.979 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 32.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PAIL |
| Shipper - Item Unit | PAIL |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82076.93580741492 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 787.050276000013 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 593.9980868725812 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.55118110236221 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.345 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 269.433 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.03 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 27 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | PAIL |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


