3M™ Platinum™ Plus Glaze 31180, 30 fl oz, 6/Case
3M™ Platinum Plus Glaze is two-part premium selfleveling finishing glaze that can repair minor imperfections on properly prepared substrates such as galvanized steel, steel, aluminum, fiberglass, wood, SMC, E-coat, OEM topcoats, cured/sanded epoxy and urethane primers. This finishing glaze cuts the sanding time to as little as 15 minutes.
Special Price
$58.55
Regular Price
$68.88
| UPC | 00051131311800 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045509 |
| Packaging | Kit |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Platinum Plus Glaze is a two-part, premium, self-leveling glaze that can repair minor imperfections on properly-prepared substrates, such as galvanized steel, steel, aluminum, fiberglass, wood, SMC, E-coat, OEM topcoats, cured/sanded epoxy, and urethane primers. Additionally, this finishing glaze cuts sanding time to as little as 15 minutes for less downtime in between tasks. A fast-working and specialized formula enables 3M™ Platinum Plus Glaze to leave a stain, tack, and pinhole-free finish.
- SELF-LEVELING FORMULA: Excellent for skim coating and offers good vertical hang
- EASY-SANDING PROPERTIES: Allows sanding in as few as 15 minutes
- STRONG ADHESION: Works with galvanized steel, E-coat, aluminum, fiberglass, OEM paints and more
- POLYESTER FINISH COAT: Stain and tack free properties
- SPECIFICALLY FORMULATED: Engineered to be pinhole free
| 3M ID | 7000045509 |
|---|---|
| Part number | 31180 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Glazes & Putties |
| Color Family | Green |
| Material | Polyester Resin |
| Product Color | Green |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Platinum™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 485 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 6.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.125 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.12480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.998 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 158.75 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 104.775 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 104.77 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 106.34260048047655 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.2002133766050784 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.2002133766050784 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.125 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.124803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1742.643 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.998 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 158.75 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 104.775 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 104.77 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 847.2994308193341 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.966284309411995 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.19907563700862 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.362204724409449 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.992125984251969 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.858267716535433 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13884.75 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6.335 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.987 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | KIT |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84456.86182710947 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1089.0835751932952 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 989.996811454302 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.384 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 449.055 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 450 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 450 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


